Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Referendarz w Centralnym Laboratorium Badawczym Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie
Kompleksowe badania i monitoring biotechnologiczny biogazowni POLBIOTECH LABORATORIUM Sp. z o.o.

Rybniccy radni przyjeli projekt ws. zwolnienia z podatku od nieruchomości w zamian za rezygnację z węgla

a+a-    Powrót       22 marca 2019       Powietrze i klimat   

Od przyszłego roku ogrzewane w sposób ekologiczny domy jednorodzinne w Rybniku (Śląskie) przez dwa lata będą zwolnione z podatku od nieruchomości - zdecydowali w czwartek miejscy radni. Obecnie warunki takiego zwolnienia podatkowego spełnia jedynie co piąty budynek w mieście. Projekt uchwały ws. ulgi podatkowej zgłosiła grupa 13 radnych. Wnioskodawcy argumentowali, że walka ze smogiem jest priorytetem miasta. Projekt poparł prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Z nowego rozwiązania od przyszłego roku będą mogli skorzystać właściciele domów ogrzewanych energią elektryczną, gazem czy olejem opałowym, a także budynków podłączonych do sieci ciepłowniczej lub korzystających z pomp ciepła. Z ulg wyłączone będą wszystkie kotły zasilane paliwami stałymi. Więcej o projekcie uchwały tutaj.

Ile straci budżet miejski?

W ocenie samorządowców, uchwała nie uszczupli znacząco miejskiego budżetu. Obecnie – jak wyliczono - jedynie 20 proc. z 18,3 tys. domów jednorodzinnych w Rybniku jest ogrzewanych w sposób ekologiczny. Średnia powierzchnia domu jednorodzinnego w mieście to ok. 150 mkw. Łączne koszty zwolnienia z podatku zależą od tego, ile osób ostatecznie skorzysta z nowego mechanizmu - wstępnie szacuje się, że w przyszłym roku ulga podatkowa może kosztować rybnicki budżet ok. 300-400 tys. zł. (PAP)

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

W województwie dolnośląskim WFOŚiGW przeznaczy blisko 200 mln zł na programy rozwoju (10 marca 2020)Każdy Polak płaci za smog do 800 euro rocznie. Powstał raport na temat kosztów zdrowotnych niskiej emisji (06 marca 2020)Konkurs "Zielone czeki" na Śląsku w nowej formule (06 marca 2020)Jak zmieni się program Czyste Powietrze? (04 marca 2020)Gdynia: Rozpoczyna się program likwidacji kopciuchów na 2020-2023 (28 lutego 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony