Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
System M - kompatkowe pompy ciepła nowej generacji firmy Glen Dimplex Polska
OPTI-ENER – opiekun Twojego komfortu i… budżetu domowego firmy Hewalex

Rybniccy radni przyjeli projekt ws. zwolnienia z podatku od nieruchomości w zamian za rezygnację z węgla

a+a-    Powrót       22 marca 2019       Powietrze i klimat   

Od przyszłego roku ogrzewane w sposób ekologiczny domy jednorodzinne w Rybniku (Śląskie) przez dwa lata będą zwolnione z podatku od nieruchomości - zdecydowali w czwartek miejscy radni. Obecnie warunki takiego zwolnienia podatkowego spełnia jedynie co piąty budynek w mieście. Projekt uchwały ws. ulgi podatkowej zgłosiła grupa 13 radnych. Wnioskodawcy argumentowali, że walka ze smogiem jest priorytetem miasta. Projekt poparł prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Z nowego rozwiązania od przyszłego roku będą mogli skorzystać właściciele domów ogrzewanych energią elektryczną, gazem czy olejem opałowym, a także budynków podłączonych do sieci ciepłowniczej lub korzystających z pomp ciepła. Z ulg wyłączone będą wszystkie kotły zasilane paliwami stałymi. Więcej o projekcie uchwały tutaj.

Ile straci budżet miejski?

W ocenie samorządowców, uchwała nie uszczupli znacząco miejskiego budżetu. Obecnie – jak wyliczono - jedynie 20 proc. z 18,3 tys. domów jednorodzinnych w Rybniku jest ogrzewanych w sposób ekologiczny. Średnia powierzchnia domu jednorodzinnego w mieście to ok. 150 mkw. Łączne koszty zwolnienia z podatku zależą od tego, ile osób ostatecznie skorzysta z nowego mechanizmu - wstępnie szacuje się, że w przyszłym roku ulga podatkowa może kosztować rybnicki budżet ok. 300-400 tys. zł. (PAP)

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Warszawa: 5 mln zł na budowę antysmogowych chodników (15 kwietnia 2019) Zielone przystanki będa oczyszczać powietrze w Białymstoku (15 kwietnia 2019)Małopolskie: 10 tys. podpisów pod petycją o przyspieszenie działań antysmogowych (11 kwietnia 2019)Jakość powietrza jest w rękach samorządowców (04 kwietnia 2019)Skawina: Radni chcą zakazać instalowania pieców węglowych w nowych budynkach (29 marca 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony