Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Główny specjalista ds. kontroli jakości i zarządzania ryzykiem w projektach PGW Wody Polskie
Ochrona przeciwpowodziowa, kompleksowa adaptacja miast do zmian klimatu Arcadis

Program Moja Woda: Czy beneficjent może korzystać z dotacji samorządowych na retencję?

a+a-    Powrót       10 lipca 2020       Woda   

Zainteresowanie programem Moja Woda jest ogromne. Niemal 30 proc. budżetu pokryją wnioski złożone w pierwszych 10 dniach naboru. W artykule odpowiadamy, jak ma się ta refundacja do korzystania z dotacji samorządowych na retencję.

- Od startu naboru wniosków, czyli od 1 lipca, do tej pory złożono ponad 6 tys. wniosków o dofinansowanie instalacji przydomowej retencji na łączną kwotę 27 milionów złotych - stwierdza minister klimatu Michał Kurtyka, cytowany w ministerialnym komunikacie. Najbardziej aktywni są Ślązacy - do katowickiego wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej trafiło 842 wniosków, drugie miejsce ma Małopolska - do WFOŚiGW w Krakowie wpłynęło 766 wniosków, a trzecie Mazowsze - WFOŚiGW w Warszawie przyjął blisko 500 wniosków. Jak dotąd najmniejszą aktywność zanotowano w wojewódzkich funduszach w Opolu (125), Zielonej Górze (129) oraz Białymstoku (178).

Na co konkretnie i w jakiej wysokości finansowanie można uzyskać? Te wątpliwości rozwiał w wywiadzie wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Artur Lorkowski (wywiad tutaj). Jak wynika z danych zaprezentowanych przez Ministerstwo, średnie dofinansowanie to 4,5 tys. złotych.

Łączenie dotacji z różnych programów dozwolone pod pewnymi warunkami

Osoby, które chcą zainwestować w retencję, mogą pozyskać więcej niż 5 tys. zł na jej dofinansowanie. Jak dowiadujemy się od Biura Prasowego NFOŚiGW, „Dotacje z Mojej Wody można łączyć z dofinansowaniami z programów samorządowych”. Lokalne inicjatywy angażujące mieszkańców w retencję wód deszczowych są liczne. Przykładem wrocławski program „Złap deszcz” czy warszawski „Warszawa chwyta wodę”. Mikro retencję wspierają też m.in. Gdańsk, Sopot, Kraków czy Sosnowiec (więcej m.in. w artykule: Susza, miasta mogą przeciwdziałać).

Czy zawsze można łączyć dofinansowanie z programu rządowego z dotacjami lokalnymi? Otóż, nie. - Dotacje z Mojej Wody można łączyć z dofinansowaniami z programów samorządowych pod warunkiem, że suma dofinansowania nie przekroczy 100 proc. kosztów kwalifikowanych i nie wystąpi podwójne finansowanie – komentuje Biuro Prasowe NFOŚiGW. Podwójne finansowanie oznacza tutaj, że nie można uzyskać dofinansowania dwa razy na te same elementy.

Do wykorzystania w budżecie programu pozostało jeszcze 63 mln zł, które w założeniach programu mają być dysponowane do 2024 r.

Czytaj: Program Moja Woda może nie ruszyć tak wartko. W tle konieczność zmian w Prawie wodnym

Marta Wierzbowska-Kujda: Redaktor naczelna, specjalista ds. ochrony środowiska Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Retencja na wsi z budżetem 50 mln zł (22 lipca 2020)OPOS apeluje do rządu w sprawie kryzysu wodnego (21 lipca 2020)Projekt zmian w Prawie wodnym wkrótce, znamy pierwsze szczegóły (09 lipca 2020)Mobilne biura programu „Czyste Powietrze” ruszają w trasę po Śląsku i Małopolsce (09 lipca 2020)Moja Woda to nie remedium na wszystkie problemy gospodarki wodnej, ale impuls do wzmocnienia lokalnej retencji (07 lipca 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony