Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose

Rozdadzą oczyszczacze powietrza i maski antysmogowe

a+a-    Powrót       13 listopada 2017       Powietrze i klimat   

W 2018 roku województwo małopolskie planuje kupić oczyszczacze powietrza do wszystkich przedszkoli na terenie województwa – poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej marszałek Małopolski Jacek Krupa.

Województwo małopolskie w przyszłorocznym budżecie zabezpieczyło na ten cel 1,8 mln zł. Według szacunków pozwoli to na zakup około 1,2 tys. urządzeń.

Marszałek zwrócił uwagę, że przedszkola mają więcej niż jedno pomieszczenie i dlatego zaapelował do samorządów, aby także przeznaczyły środki na oczyszczacze w przedszkolach – tak aby urządzenie było w więcej niż jednym pomieszczeniu placówki. - To nie są duże kwoty. Oczyszczacz to wydatek rzędu 1,2-1,5 tys. zł, a zdrowie dzieci jest bezcenne – powiedział Krupa.

Podkreślił także, że zakup urządzeń oczyszczających powietrze jest działaniem doraźnym, przewidzianym na kilka lat – do czasu aż powietrze w Małopolsce nie będzie spełniać standardów.

Według wytycznych Programu Ochrony Powietrza Województwa Małopolskiego, region powinien do 2023 r. osiągnąć dopuszczalne poziomy zanieczyszczeń w powietrzu: pyłu PM10, PM2,5, benzo(a)pirenu, dwutlenku azotu i ozonu.

W tym celu w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Małopolskiego przeznaczono na dotacje na wymianę przestarzałych pieców w sumie 295 mln zł. Środki te pozwolą na likwidację ponad 26,5 tys. tzw. kopciuchów.

Małopolska była pierwszym regionem w Polsce, w którym przyjęto regulacje antysmogowe dla całego województwa.

5 tys. darmowych masek antysmogowych dla dorosłych i dzieci

Jednocześnie Urząd Miasta Krakowa poinformował, że władze miasta rozdadzą 5 tysięcy masek chroniących przed smogiem pacjentom skarżącym się na dolegliwości układu oddechowego. Związane to będzie z miejską kampanią na rzecz poprawy jakości powietrza "Bądźmy razem w walce o czyste powietrze dla Krakowa". Maski będą dystrybuowane od połowy grudnia w wybranych poradniach pulmonologicznych. Otrzymają je zarejestrowani pacjenci w trakcie wizyt lekarskich. Do wyboru będą mieli dwa modele - przeznaczone dla dorosłych i dzieci.

Maski posiadają wymienny filtr z aktywnym węglem oraz zawór służący do wydychania powietrza. Mają chronić przed smogiem, zanieczyszczeniami komunikacyjnymi, kurzem, pyłkami, alergenami, wirusami, bakteriami, pyłami zawieszonymi w powietrzu PM10 i PM2,5.

W ramach akcji "Bądźmy razem w walce o czyste powietrze dla Krakowa" zostaną również przeprowadzone działania edukacyjne i testy wraz z analizą stężenia tlenku azotu w wydychanym powietrzu - ma to pomóc w określeniu ich związku z nawracającymi schorzeniami układu oddechowego. Badania są przeznaczone dla 8 tys. uczniów klas trzech krakowskich szkół podstawowych. Dodatkowo w szkołach zostaną przeprowadzone wykłady i prelekcje promujące zdrowy tryb życia. (PAP)

Rafał Grzyb / Beata Kołodziej

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Sosnowiec: Powstanie mapa smogowa (17 października 2018)Szczecin: Dron będzie mierzył poziom zanieczyszczeń powietrza (09 października 2018)Centralny rejestr pieców i kotłów coraz bliżej (21 września 2018)W Krakowie powstaną wyspy gazu (21 września 2018)Poznań: 1 mln zł na ochronę powietrza (14 września 2018)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony