Robots
Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
26.02.2021 26 lutego 2021

Środki zmniejszające palność: szkodliwe i niepotrzebne

O szkodliwości środków zmniejszających palność mebli powszechnie się nie mówi. Wiedzę na ten temat chce propagować nowy sojusz skupiający organizacje prośrodowiskowe, te do walki z rakiem, przedstawicieli przemysłu, strażaków i związki zawodowe.

   Powrót       12 września 2016       Ryzyko   

W Europie istnieje kilka różnych standardów bezpieczeństwa pożarowego mebli. Niektóre z nich skutkują użyciem środków chemicznych zmniejszających palność. Substancje te dodaje się przede wszystkim do tworzyw sztucznych, poza tym tkanin czy drewna w celu opóźnienia ich spalania. Badania naukowe pokazują jednak, że wiele z tych środków jest niebezpiecznych dla zdrowia ludzi i środowiska. Często są to związki chloru czy bromu, które mogą powodować np. problemy z tarczycą, poza tym kumulują się w środowisku – znajdowane są w powietrzu, glebie, w oceanicznych osadach dennych, trafiają również do żywności. Naukowcy z Indiana University School of Public and Environmental Affairs (USA) opracowali metodę wykrywania tych zanieczyszczeń w środowisku opartą na analizie kory drzew. Dzięki temu środki zmniejszające palność znajdowano nawet w korze drzew rosnących w takich miejscach, jak Indonezja, Nepal, Tasmania czy Samoa.

Szkodliwe substancje wprowadzane do obiegu

Jak podnoszą dodatkowo członkowie sojuszu, tego rodzaju środki chemiczne uniemożliwiają recykling mebli w duchu circular economy.

- Stworzenie prawdziwej gospodarki o obiegu zamkniętym będzie niemożliwe tak długo, jak długo toksyczne chemikalia będą wprowadzane do obiegu i będą trafiać w wyniku procesów recyklingu do nowych produktów - powiedział Joan Marc Simon, dyrektor Zero Waste Europe i przytoczył przykład naczyń i sztućców z tworzywa sztucznego zawierających niebezpieczne środki zmniejszające palność.(1)

Czujniki dymu zamiast chemii

Problem dostrzegają również strażacy. Podkreślają, że ich grupa zawodowa i tak jest bardziej narażona na nowotwory niż przeciętni obywatele, a środki zmniejszające palność jeszcze to ryzyko podnoszą. - Bezpieczeństwo pożarowe może być zwiększone w inny sposób niż za pomocą potencjalnie szkodliwych chemikaliów. Czujniki dymu i zraszacze są jednymi z najbardziej skutecznych – przekonuje Mikael Svanberg z Europejskiego Porozumienia Związków Zawodowych Straży Pożarnej (EFFUA).

Poszczególne standardy palności w całej Europie są trudne do spełnienia przez przemysł meblarski, dla którego jest to tylko kosztownym i kłopotliwym obciążeniem. Przedstawiciele sektora twierdzą też, że stosowanie tych środków pogarsza jakość produktów.

Czas na wyeliminowanie środków zmniejszających palność

Standardy dotyczące palności zostały już zniesione w amerykańskich stanach Kalifornia i Waszyngton. - Europa powinna iść w podobnym kierunku i natychmiast zakończyć to szaleństwo - mówi Tatiana Santos, Senior Officer ds. polityki w zakresie chemikaliów z Europejskiego Biura Ochrony Środowiska (EEB).

Ważne kroki w celu wyeliminowania szkodliwych środków zmniejszających palność zostały już podjęte zarówno w ramach rozporządzenia REACH, jak i innych regulacji unijnych. Przedstawiciele sojuszu domagają się jednak pełnego zharmonizowania wymogów bezpieczeństwa dla mebli, które nie prowadziłyby do użycia środków chemicznych zmniejszających palność.

Ewa Szekalska: Dziennikarz

Przypisy

1/ http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/?term=occurrence+brominated+flame+retardants+black+thermo+cups/

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

PE dopinguje KE w podkręcaniu GOZ-owej śruby. Jak? Np. poprzez ograniczanie zużycia surowców (27 stycznia 2021)Podpisano umowy finansowania na oczyszczanie stawu Kalina (30 grudnia 2020)Apel do premiera w sprawie materiałów niebezpiecznych na dnie Bałtyku (11 grudnia 2020)Wyniki kontroli NIK w Zgierzu i Tomaszowie Mazowieckim (08 grudnia 2020)TECHCO Forum – nowe wydarzenie w branży chemicznej w grudniu (17 listopada 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony