Robots
Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
07.03.2021 07 marca 2021

Syntetyczne włókna z ubrań zanieczyszczają pola uprawne

176,5 tys. ton syntetycznych mikrowłókien – głównie poliestru i nylonu – trafia rocznie do ekosystemów na całym świecie – wynika z badania opisanego w „PLOS ONE”. Obecnie poziom zanieczyszczenia nimi jest wyższy na lądzie, niż w środowisku wodnym.

   Powrót       29 września 2020       Woda   

Zanieczyszczenie plastikiem oceanów zyskało w ostatnich latach wiele uwagi, ale zbiorniki wodne to nie jedyne miejsca, gdzie kumulują się tworzywa sztuczne. 14 proc. całego plastiku wykorzystywanego jest do produkcji włókien syntetycznych, głównie na potrzeby rynku odzieżowego. Mikrowłókna, definiowane jako drobiny mające mniej niż 5 milimetrów długości, powstają masowo na każdym etapie cyklu życia włókien, szczególnie podczas prania, które oddziela od nich niewielkie fragmenty.

Czytaj: Niewdrożenie KPOŚK może bardzo zaboleć polskie aglomeracje

Mikroskopijne włókna mogą trafiać m.in. na pola uprawne razem z osadami ściekowymi pochodzącymi z oczyszczalni ścieków.(1)

Jenna Gavigan i jej koledzy z University of California w Santa Barbara - w celu przeanalizowania światowej dystrybucji takich zanieczyszczeń – zebrali dane o globalnej produkcji, użytkowaniu i uwalnianiu plastiku, zestawiając je m.in. z informacjami o mikrowłóknach oddzielających się podczas prania ręcznego i w pralce.

Czytaj: Czy mikroplastik w wodzie pitnej szkodzi zdrowiu? WHO odpowiada

Dane nie odzwierciedlają w pełni emisji mikrowłókien – np. nie brano pod uwagę odzieży używanej. Mimo to naukowcy wyliczyli, że pranie odzieży przyczyniło się do uwolnienia ok. 5,6 mln ton syntetycznych mikrowłókien od lat 50. ubiegłego wieku (kiedy zaczęto takie włókna szeroko wykorzystywać) do 2016 r. – 50 proc. z tego w ciągu ostatniej dekady. Prawie połowa z nich skończyła na lądzie – w tym 1,9 mln ton na powierzchni ziemi, a 0,6 mln ton na wysypiskach. Emisje zanieczyszczeń rosły o 12,9 proc. rocznie, a obecna ilość trafiająca na ląd (176,5 tys. ton) przekroczyła ilość zanieczyszczającą cieki wodne (167 tys. ton).

Czytaj: UE zapowiada wojnę z mikroplastikiem

- Jest mało prawdopodobne, aby usuwanie na dużą skalę mikrowłókien ze środowiska było technicznie możliwe lub opłacalne ekonomicznie, zatem należy skupić się na zapobieganiu uwalniania ich – powiedziała Gavigan. – Skoro oczyszczalnie ścieków niekoniecznie sobie z tym radzą, musimy skoncentrować się na zmniejszeniu emisji, zanim trafią one do kanalizacji – dodała. (PAP)

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Przypisy

1/ Pisaliśmy o takim wykorzystaniu m.in. w opinii eksperta pt. Osady ściekowe – nie problem, lecz dodatkowe źródło przychodów
https://www.teraz-srodowisko.pl/aktualnosci/Osady-sciekowe-nie-problem-lecz-dodatkowe-zrodlo-przychodow-1390.html

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Ekoprojektowanie opakowań, to nie takie proste (23 lutego 2021)Cyfrowa giełda odpadów – przejdź na GOZ, znajdź swojego recyklera (11 lutego 2021)Rośnie rywalizacja o odpady. Czy cementownie zostaną wysadzone z siodła? (01 lutego 2021)Pasta do butów z... odpadów plastikowych? Clariter i MFPE realizują projekt o globalnym zasięgu (21 stycznia 2021)NIK: Przed nami jeszcze długa droga do zamknięcia obiegu (08 stycznia 2021)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony