Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Koordynatorka/koordynator projektów Fundacji Sendzimira Fundacja Sendzimira
Kompleksowa realizacja instalacji PV – od produktu, po ubezpieczenie i opiekę rachunków Columbus Energy

Timmermans: UE nie zawaha się chronić swego przemysłu podatkiem węglowym

a+a-    Powrót       10 grudnia 2019       Powietrze i klimat   

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans oświadczył w poniedziałek w Madrycie, podczas szczytu klimatycznego COP25, że Unia Europejska nie zawaha się chronić podatkiem węglowym swego przemysłu przed konkurentami, którzy nie respektują klimatycznego porozumienia paryskiego z 2015 roku.

Timmermans, pytany podczas konferencji prasowej o to, jakie jest stanowisko UE wobec krajów nierespektujących klimatycznego porozumienia paryskiego z 2015 roku, których firmy mogą stanowić dla europejskiego przemysłu trudną konkurencję, powiedział, że ma nadzieję, iż podejmowanie wobec nich zdecydowanych kroków nie będzie koniczne. Podkreślił jednak, że "jeśli będzie to niezbędne, to nie zawahamy się ich podjąć".

Dodał, że transformacja gospodarki w kierunku modelu korzystnego dla środowiska i klimatu "będzie dobra dla ekonomii i zatrudnienia", jest jednak "naprawdę ważne", by inne kraje, jak Chiny, USA czy Brazylia "zmierzały w tym samym kierunku".

Podatek na towary z państw, w których nie ma ETS

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała niedawno na szczycie COP25, że aby europejskie przedsiębiorstwa nie były poszkodowane, stosując się do nowych wytycznych w sprawie transformacji klimatycznej, Bruksela chciałaby, aby podobny system handlu pozwoleniami na emisję funkcjonował w innych państwach.

Zachętą do tego ma być graniczny podatek węglowy. Miałby on być stosowany wobec towarów sprowadzanych do Europy z państw, w których nie ma systemu ETS.

Europejski Zielony Ład

11 grudnia zaprezentowany ma być komunikat dotyczący Europejskiego Zielonego Ładu, czyli planu opisującego najważniejsze kroki, by zapewnić neutralność energetyczną w UE do połowy tego stulecia. Między innymi ma zostać podniesiony cel redukcji emisji CO2 do 2030 roku. Dokument pokazany zostanie tuż przed szczytem UE 12-13 grudnia, na którym liderzy szefów państw i rządów mają rozmawiać właśnie o celu neutralności energetycznej. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Pomysł opodatkowania „importowanego" śladu węglowego (14 maja 2019)Cztery prowincje Kanady z podatkiem węglowym. Jednocześnie naukowcy publikują alarmujący raport nt. klimatu (08 kwietnia 2019)Hiszpanie wiedzą, jak bezboleśnie zamknąć kopalnie (31 października 2018)Noblista: Podatek węglowy sposobem na walkę ze zmianami klimatu (11 października 2018)Zdrowotne koszty energetyki węglowej w Polsce to 16 mld euro (11 października 2017)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony