
Uruchomiona na początku br. Baza danych o odpadach (BDO) działa, ale jeszcze w niepełnej wersji. W całej okazałości powinniśmy zobaczyć ją dopiero w 2020 r., ale to, jak ostatecznie będzie wyglądała, wciąż pozostaje zagadką. Opublikowany przed kilkoma dniami przez resort środowiska projekt rozporządzenia w sprawie funkcjonowania Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami(1) jest konsekwencją wejścia w życie ustawy z dnia 24 listopada 2017 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw, która rozszerzyła zakres gromadzonych w BDO danych. Nowe rozporządzenie stanowi jednocześnie wykonanie upoważnienia określonego w art. 84 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach.
Ustawa to nie wszystko
Listopadowa nowelizacja rozszerzyła zakres zawartych w BDO informacji, ale bez wydania aktu wykonawczego, nikt nie miałby do tych „dodatkowych” danych dostępu. To, do których modułów Bazy może logować się dany podmiot, reguluje bowiem nie ustawa, ale właśnie rozporządzenie. Jego wydanie umożliwi więc Ministrowi Środowiska, marszałkom województw, a także Inspekcji Ochrony Środowiska dostęp do informacji zawartych m.in. w kartach ewidencji (odpadów, komunalnych osadów ściekowych, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, pojazdów wycofanych z eksploatacji, a także odpadów niebezpiecznych). Urzędnicy uzyskają również dostęp do danych z kart przekazania odpadów komunalnych oraz transgranicznego przemieszczania odpadów. - Przepisy rozporządzenia wpłyną pozytywnie na skuteczność przeprowadzanych kontroli podmiotów zajmujących się gospodarowaniem odpadami, jak również na samą jakość danych, które są niezbędne do przygotowania przez Polskę sprawozdań z zakresu gospodarki odpadami dla Komisji Europejskiej – czytamy w dołączonej do najnowszego projektu ocenie skutków regulacji.
Sprawa aktualna jak nigdy wcześniej
Stworzenie BDO ma zastąpić funkcjonujące dotychczas rejestry i bazy prowadzone przez różne szczeble administracji. Pod koniec ubiegłego roku zaproponowano, aby BDO – oprócz rejestru posiadaczy odpadów i gromadzenia danych o odpadach, pochodzących m.in. ze sprawozdań marszałków województw i decyzji dotyczących gospodarki odpadami – posiadała również moduł ewidencji odpadów. Jak wtedy podkreślano, nowy moduł ma być dodatkowym narzędziem dla Inspekcji Ochrony Środowiska w walce z szarą strefą. - W praktyce chodzi o ściślejszą kontrolę przekazywania odpadów, a w szczególności odpadów komunalnych odbieranych od właścicieli nieruchomości - napisano. Uzasadnienie nabiera też nowego znaczenia dziś, gdy w Sejmie procedowany jest tzw. Pakiet odpadowy. Trudno co prawda traktować wydanie nowego rozporządzenie jako efekt niedawnych pożarów składowisk (jest wprost konsekwencją uchwalonej w listopadzie ustawy), ale z pewnością ma szansę stać się kolejnym narzędziem w walce z nieprawidłowościami w branży odpadowej.
Przewidywany termin wejścia w życie projektowanych regulacji to 1 stycznia 2020 r.

Dziennikarz, prawnik

Przypisy
1/ Projekt rozporządzenia w sprawie funkcjonowania Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadamihttp://legislacja.rcl.gov.pl/docs//515/12313812/12521708/12521709/dokument349702.pdf