Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista ds. sprzedaży ATMOTERM S.A.
Starszy specjalista/główny specjalista w Departamencie Czystego Powietrza i Nowych Projektów NFOŚiGW

Bielsko-Biała: Kontrole jakości powietrza przy użyciu drona

a+a-    Powrót       08 stycznia 2019       Powietrze i klimat   

7 stycznia br., Straż Miejska w Bielsku-Białej rozpoczęła kontrole przy wsparciu dronów, które umożliwiają analizę składu chemicznego dymu wydobywającego się z domów jedno i wielorodzinnych. Pomiary są prowadzone z powietrza za pomocą platformy pomiarowej z zamontowanym czujnikiem oraz drona obserwacyjnego prowadzącego nawigację i poszukiwanie najbardziej kopcących kominów.

Czujnik pomiaru zanieczyszczeń umożliwia zdalny pomiar zanieczyszczeń PM10, PM 2,5, PM1 z wykorzystaniem laserowego licznika rozsianych cząstek stałych dla substancji: Etanol, Amoniak, Chlorek wodoru, Formaldehyd. Taki zestaw sensorów pozwala na wskazanie spalania: produktów z tworzyw sztucznych, butelek PET, emaliowanego drewna, sklejki, wilgotnego drewna, produktów wykonanych z PCW np. wykładzin, ram okiennych.

W wyniku lotów i pomiarów jest możliwe wskazanie budynków generujących największe zanieczyszczenie oraz możliwie precyzyjne wskazanie emitenta szkodliwych dla zdrowia substancji. Wtedy funkcjonariusze Eco patrolu wykonują czynności kontrolne wskazanych przez dron nieruchomości, które generują największe zanieczyszczenie oraz emitujące szkodliwe dla zdrowia substancje.

Pierwsze sankcje prawne

W dniu dzisiejszym w jednej z przeprowadzonych kontroli strażnicy ujawnili wykroczenie polegające na spalaniu biomasy stałej, której zawartość wilgotności była większa niż 20%. Wobec właściciela nieruchomości wyciągnięto sankcję przewidzianą prawem. Wspólne kontrole z dronami Flytronic S.A., Straż Miejska w Bielsku-Białej będzie prowadzić do 31.03.2019r.

Źródło: Urząd Miasta Bielsko-Biała

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Warszawa: Drony wykryją, kto spala odpady w piecach (14 stycznia 2019)Bez zmiany miksu energetycznego, problemy z cenami prądu będą się powtarzały (28 grudnia 2018)Wymiana kopciuchów w Małopolsce zajmie 50 lat (18 grudnia 2018)Rząd przyjął projekt ustawy o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji (28 listopada 2018)Na co spożytkować środki ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2? (19 listopada 2018)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony