Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Inspektor w Wydziale Ocen Oddziaływania na Środowisko RDOŚ w Poznaniu
Starszy/a specjalista/ka ds. ochrony przyrody w lasach Fundacja WWF Polska

1677 europejskich gatunków zagrożonych wyginięciem

a+a-    Powrót       26 maja 2020       Zrównoważony rozwój   

Jeden na osiem milionów gatunków na całym świecie jest zagrożony wyginięciem. Ile gatunków w Europie jest zagrożonych lub wymarło? Które to gatunki?

Różnorodność biologiczna ma kluczowe znaczenie dla zdrowych ekosystemów i życia ludzkiego. Gatunki zagrożone to rośliny i zwierzęta zagrożone wyginięciem. Główne powody to utrata i degradacja siedlisk, ale także m.in. zanieczyszczenie środowiska, zmiana klimatu i inwazyjne gatunki obce.

Aby chronić zagrożone gatunki, UE chce wspierać i chronić różnorodność biologiczną. W styczniowej rezolucji, Parlament wezwał do ambitnej unijnej strategii na rzecz bioróżnorodności 2030, odpowiadającej na główne czynniki powodujące utratę różnorodności biologicznej, i wyznaczenia prawnie wiążących celów dla UE i państw członkowskich. Komisja Europejska z kolei przedstawiła nową strategię do 2030 r.

Czytaj: PE podzielony w ocenie strategii dla bioróżnorodności i rolnictwa zaprezentowanych przez KE

Zagrożone gatunki w Europie

Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) stworzyła europejską czerwoną listę gatunków zagrożonych wyginięciem, aby można było podjąć działania w celu ich ocalenia. Według IUCN co najmniej 1677 gatunków z 15 060 ocenionych przez nich europejskich gatunków jest zagrożonych wyginięciem. A z tych 1677 gatunków najbardziej zagrożone są ślimaki, małże i ryby.

Czytaj: [Opinia eksperta] UE staje do walki z nielegalnym handlem dziką przyrodą

Ponad połowa endemicznych gatunków drzew Europy, w tym kasztanowiec, Heberdenia excelsa i jarzębina, jest zagrożona, w porównaniu do ok. jednej piątej płazów i gadów. Lis arktyczny, norka europejska, foka mniszka śródziemnomorska, waleń biskajski i niedźwiedź polarny należą obecnie do najbardziej zagrożonych ssaków w Europie. Liczebność zapylaczy również się zmniejsza. Jeden na 10 europejskich gatunków pszczół i motyli jest zagrożony wyginięciem.

Wymarłe gatunki w Europie

Według IUCN w 2015 r., w Europie było 36 wymarłych gatunków, takich jak wiele ryb słodkowodnych, kilka innych gatunków Coregonus (rodzaj łososia), słodkowodny mięczak Graecoanatolica macedonica (mały ślimak słodkowodny unikalny dla jeziora Dojran w Macedonii) i Pensée de Cry - rodzaj fiołka. Spośród ssaków, tur i sarduszka bezogonowa - kuzynka królika - wymarły odpowiednio w XVII i XVIII wieku.

Konieczne są dalsze badania w celu oceny sytuacji, w szczególności w kwestii pszczół, ssaków morskich i ryb.

Czytaj: Dobrobyt Europy możliwy bez degradacji środowiska

Źródło: PE

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Czy wiemy, co jemy? NIK o systemie bezpieczeństwa obrotu środkami ochrony roślin (03 lipca 2020)EEA: Musimy lepiej chronić nasze morza i oceany (01 lipca 2020)Pokryzysowa odbudowa gospodarki oczami unijnych ministrów środowiska (25 czerwca 2020)Zagłada ryb to efekt uboczny pracy elektrowni z otwartym systemem chłodzenia (23 czerwca 2020)Aby wypełnić zobowiązania z dyrektywy wodnej na 2027 r., renaturyzację polskich wód trzeba zacząć już dziś (19 czerwca 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony