Robots
Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
28.01.2021 28 stycznia 2021

Budżet programu „Moja Woda” został wyczerpany w dwa miesiące, będzie kontynuacja w 2021 r.

   Powrót       16 września 2020       Woda   

W dwa miesiące został wyczerpany budżet programu „Moja Woda” na 2020 r. Z końcem września br. wojewódzkie fundusze ochrony środowiska zamkną przyjmowanie wniosków elektronicznych. Minister Klimatu zapowiada kontynuację wsparcia budowy przydomowych instalacji zatrzymujących deszczówkę od początku 2021 r.

Dotychczas zarejestrowano prawie 24 tysiące elektronicznych wniosków do programu „Moja Woda”. Ponad 100 mln zł jest obecnie przekazywane do polskich rodzin na sfinansowanie przydomowych instalacji zatrzymujących wody opadowe lub roztopowe na prywatnych działkach.

- Przekazujemy ponad 100 milionów złotych do polskich rodzin na budowę przydomowych instalacji retencyjnych. Z początkiem 2021 r. chcemy uruchomić nową edycję programu Moja Woda, której budżet powinien być porównywalny do tego, którym dysponowaliśmy w 2020 r. Poprosiłem Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o przedstawienie propozycji nowej odsłony programu w ciągu najbliższych tygodni we współpracy z wojewódzkimi funduszami – mówi Minister Michał Kurtyka

Składanie wniosków

- Z końcem września wojewódzkie fundusze zakończą rejestrowanie wniosków elektronicznych, jednak proszę pamiętać, że konieczne jest również dostarczenie do wojewódzkich funduszy wniosków w wersji papierowej. Dostarczenie wniosku w wersji papierowej jest warunkiem rozpatrzenia wniosku i ewentualnego otrzymania dotacji. Wszystkie wnioski, które zostaną zarejestrowane elektronicznie do końca września, a do końca października 2020 roku dotrą do wojewódzkich funduszy w wersji papierowej, zostaną sfinansowane w tym roku – zapowiada wiceprezes NFOŚiGW Artur Lorkowski.

Czytaj: [Wywiad z wiceprezesem Lorkowskim] Moja Woda to nie remedium na wszystkie problemy gospodarki wodnej, ale impuls do wzmocnienia lokalnej retencji

Moja Woda

Pierwszy nabór w programie „Moja Woda” został skierowany do właścicieli domów jednorodzinnych, którzy mogli otrzymać dotację do 5 tys. zł, ale nie więcej niż 80 proc. kosztów, które zostały poniesione po 1 czerwca 2020 r. Środki Narodowego Funduszu w wysokości ponad 100 mln zł oraz wojewódzkich Funduszy w wysokości 4,67 mln zł są przeznaczone na dofinasowanie m.in. zakupu, montażu i uruchomienia instalacji pozwalających na zatrzymanie i zagospodarowanie wód opadowych i roztopowych na terenie nieruchomości objętej przedsięwzięciem. Finansowane mogły być również przewody odprowadzające wody opadowe, zbiorniki retencyjne podziemne lub nadziemne, oczka wodne, instalacje rozsączające oraz elementy do nawadniania bądź innego sposobu wykorzystania zatrzymanej wody.

Źródło: NFOŚiGW

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

NFOŚiGW podpisał umowy na dwa największe w historii polskie projekty LIFE (23 listopada 2020)Dodatkowe 10 mln zł w programie „Moja Woda” w edycji 2020 (16 listopada 2020)Wrocław i jego „Polityka zieleni bez granic”: strategia, realizacja i ewaluacja (12 października 2020)Retencja na wsi z budżetem 50 mln zł (22 lipca 2020)OPOS apeluje do rządu w sprawie kryzysu wodnego (21 lipca 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony