Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Systemy IT do gospodarowania odpadami darsoft.pl
Kompleksowa linia technologiczna do recyklingu odpadów Pronar

Darmowe kompostowniki wkraczają do miast

a+a-    Powrót       10 września 2019       Odpady   

Samorządy coraz częściej nieodpłatnie udostępniają mieszkańcom kompostowniki do przydomowego przetwarzania odpadów zielonych i kuchennych. Programy wprowadzono m.in. we Wrocławiu, Pszczynie czy Ustroniu.

Kompostowanie przestaje być domeną wyłącznie działkowców czy mieszkańców wsi i coraz częściej wkracza do miast. Obecnie wiele samorządów realizuje programy nieodpłatnego przekazywania mieszkańcom kompostowników. Główne założenie jest proste – miasto udostępnienia na okres od 3 do 5 lat kompostownik, który po upływie tego czasu staje się własnością użytkownika.

Darmowe kompostowniki otrzymali m.in. mieszkańcy Wrocławia, Pszczyny, Radzynia Podlaskiego, Tych, Serocka, Sieradza czy Ustronia. Nie jest to jednak jedyny sposób, dzięki któremu miasta promują wśród mieszkańców kompostowanie jako sposób na zagospodarowanie frakcji bio. Jak informował w ub. roku stołeczny ratusz, w ośmiu warszawskich parkach pojawiły się kompostowniki. - Dzięki wprowadzeniu kompostowników zachowujemy na miejscu to, co zostało ścięte podczas pielęgnacji terenów zieleni, na przykład chwasty z pielenia, trawę czy opadłe liście. Wszystko zamieniamy w żyzną ziemię. Projekt pozwoli nam ograniczyć ilość przywożonej ziemi do parku – mówił cytowany wówczas przez stołeczny ratusz wiceprezydent Michał Olszewski.

1,9 tys. ton bioodpadów zagospodarowanych u źródła

W ciągu 6 lat, w ramach programu realizowanego w stolicy Dolnego Śląska, rozdano 1497 kompostowników, o pojemności 720 l każdy. Jak podaje wrocławski magistrat, kompostowniki te pozwalają, „przy przy pełnym wykorzystaniu i przestrzeganiu zaleceń eksploatacyjnych zagospodarować około 1274 kg bioodpadów rocznie”. Blisko 1,5 tys. kompostowników o tej pojemności pozwala zatem na zagospodarowanie u źródła, czyli w miejscu wytworzenia, nawet 1,9 tys. ton odpadów biodegradowalnych każdego roku. Podobnie rzecz ma się w znacznie mniejszym Sieradzu, gdzie w ostatniej edycji programu udział wzięło 1563 osób. Zakup ponad 1,5 tys. kompostowników o pojemności 700 l każdy pozwoli miastu zagospodarować około 1,7 tys. ton odpadów biodegradowalnych w ciągu roku.

Zgodnie z regulaminem programów, kompostowniki trafiały do właścicieli budynków jednorodzinnych oraz placówek oświatowych, dysponujących nieruchomością pozwalającą na ustawienie kompostownika w sposób nie stwarzający uciążliwości ani dla mieszkańców posesji, ani jej sąsiadów.

Edukacja i inne benefity dla miasta

Udostępniając kompostowniki miasta chcą edukować mieszkańców w zakresie gospodarowania odpadami. Nie jest to jednak jedyny powód, dla którego samorządy decydują się na zakup kompostowników. Kolejny profit jest widoczny w sprawozdawczości: zwiększenie ilości odpadów ulegających biodegradacji poddawanych odzyskowi. Tym samym gminyograniczają ilość zebranych odpadów komunalnych przeznaczonych do składowania.

Miasto może obniżyć opłaty, ale…

Trend na „kompostowanie u źródła” może wzmocnić przyjęta w ostatnim czasie nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Zgodnie z przyjętą bowiem nowelą ( Dz. U. 2019 poz. 1579) mieszkańcom budynkow jednorodzinnych, którzy w przydomowych kompostownikach samodzielnie będą zagospodarowywać frakcję bio, przysługuje zwolnienie z części opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Przedstawiciele ratusza lub upoważnione przez nich osoby, będą mogły jednak skontrolować, czy mieszkańcy rzeczywiście samodzielnie kompostują frakcję bioodpadów.

- W razie stwierdzenia, że właściciel nieruchomości, nie posiada kompostownika przydomowego lub nie kompostuje bioodpadów stanowiących odpady komunalne w kompostowniku przydomowym, lub uniemożliwia wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta, lub upoważnionej przez niego osobie dokonanie oględzin nieruchomości, w celu weryfikacji zgodności informacji ze stanem faktycznym – wójt, burmistrz lub prezydent miasta stwierdza, w drodze decyzji, utratę prawa do zwolnienia [z częsci opłat – przy. red.] – czytamy w ustawie.

Joanna Spiller: Dziennikarz, inżynier środowiska Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Straż miejska z nowymi uprawnieniami. Posypią się mandaty za deklaracje o wysokości opłaty za odpady (26 czerwca 2020)Adoptuj donicę i posiej łąkę (22 czerwca 2020)NFOŚiGW przyznał prawie 170 mln zł na siedem inwestycji w nowoczesną gospodarkę odpadami (22 czerwca 2020)Polska pod względem przetwarzanych odpadów na przedostatnim miejscu w UE (08 maja 2020)Ile płaciliśmy za odbiór odpadów w 2019 r.? Jak zmienią się opłaty w tym roku? (02 stycznia 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony