
Efektywne energetycznie biblioteki mają większe szanse na dofinansowanie. Wnioskodawcy oraz beneficjenci programu „Kierunek interwencji 2.1. Infrastruktura bibliotek 2021-2025” mogą wziąć udział w bezpłatnych spotkaniach z ekspertem, który przybliży uczestnikom preferowany w konkursie standard energooszczędności. Spotkania odbędą się online 20 września br. o godz. 9:30 oraz 28 września o 10:00.
Realizowany przez Instytut Książki w Krakowie program mieści się w poświęconym inwestycjom w infrastrukturę bibliotek publicznych jednym z czterech priorytetowych obszarów wsparcia Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Jak czytamy w regulaminie, Kierunek ma wzmocnić potencjał publicznych bibliotek w gminach wiejskich, miejsko-wiejskich oraz miejskich do 100 tys. mieszkańców. (1)Służy temu dostosowanie bazy infrastrukturalnej gminnych bibliotek do współczesnych standardów, stworzenie właściwych warunków lokalowych i technicznych, a także podniesienie poziomu atrakcyjności usług bibliotecznych m.in. poprzez lepszą aranżację przestrzeni(2).W ogłoszonym konkursie samorządowe instytucje kultury, w skład których wchodzą biblioteki publiczne, mogą ubiegać się o środki na dofinansowanie stosownych projektów – budowy, remontów, czy adaptacji obiektów bibliotecznych oraz ich wyposażenia. Wnioskodawców obowiązuje wkład własny o wysokości określonej w regulaminie.
Energooszczędność w publicznych bibliotekach
Jednym z preferowanych standardów, których spełnienie odbija się na przyjętej punktacji, jest energooszczędność objętych dofinansowaniem budynków. Zgodnie z regulaminem konkursu, wartość zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną ma wynosić EP=45 kWh/m2/rok. Weryfikacja może nastąpić poprzez kontrolę na miejscu w okresie realizacji zadania, na dzień zakończenia zadania i w okresie trwałości projektu. Zastosowanie standardu komentuje Łukasz Jarocki z Instytutu Książki: - Zależy nam, aby obiekty biblioteczne, które powstają w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa były nie tylko nowoczesnymi instytucjami kultury, z bogatą ofertą proczytelniczą czy multimedialną, ale także przyjazne dla środowiska – mówi Jarocki. – Wpisanie standardu w regulamin programu jest ważnym sygnałem dla wnioskodawców. Pokazuje, że powstanie budynków energooszczędnych, wpływających na pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł upowszechnia się i sprzyja ochronie środowiska oraz że to istotny element inwestycji, który trzeba wziąć pod uwagę przy jej planowaniu i realizacji – dodaje.
Z informacji podanej przez serwis samorządowy PAP wynika, że wiele placówek aplikujących do programu ma problem z osiągnięciem zadeklarowanego standardu(3). Łukasz Jarocki komentuje, że nie wszyscy wnioskodawcy znają tematykę energooszczędności, błędnie szacują możliwości wykonania standardu na dzień zakończenia zadania lub deklarują osiągnięcie standardu bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistami. Zaproponowane spotkania online pt. „Podstawy techniczne i prawne dotyczące realizacji standardu energooszczędności budynków wg. regulaminu konkursu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 Infrastruktura bibliotek 2021-2025” mają rozjaśnić wątpliwości, zwiększyć wiedzę uczestników oraz pokazać im dostępne rozwiązania. Poprowadzi je Mirosław Piękny - mgr inżynierii środowiska oraz członek Zrzeszenia Audytorów Energetycznych z uprawnieniami do sporządzania charakterystyki energetycznej budynków.
Spotkania są bezpłatne, a uczestnicy będą mogli zadawać pytania w czasie rzeczywistym. Obowiązują wcześniejsze zapisy, które należy zgłaszać na adres a.kurtek@instytuskazki.pl , zaznaczając w wiadomości wybrany termin spotkania. Liczba miejsc jest ograniczona.

Dziennikarz

Przypisy
1/ Więcej pod linkiemhttps://instytutksiazki.pl/files/upload/files/ZATWIERDZONY_Regulamin%20Infrastruktura%20Bibliotek%202021-2025.pdf 2/ Więcej pod linkiem:
https://instytutksiazki.pl/biblioteki,5,infrastruktura-bibliotek-2021-2025,82.html 3/ Więcej pod linkiem:
https://samorzad.pap.pl/kategoria/aktualnosci/jak-spelnic-standard-energooszczednosci-w-infrastrukturze-bibliotek-2021-2025