Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Starszy inspektor ds. przedsiębiorstw energetycznych Urząd Regulacji Energetyki
Efektywne zarządzanie gospodarką energetyczną firmy Sygnity S.A.

Europosłowie za wprowadzeniem prostszych etykiet energetycznych

a+a-    Powrót       13 czerwca 2017       Energia   

Podczas wtorkowej sesji plenarnej w Strasburgu europosłowie zagłosowali za wprowadzeniem prostszych etykiet energetycznych na sprzęty AGD, obejmujących skalę od A do G. Wcześniej Parlament Europejski zawarł już nieformalne porozumienie w tej sprawie z Radą UE. Europosłowie chcą wprowadzenia na etykietach energetycznych jasnej skali (od A do G) i zlikwidowania zwiększającej się liczby plusów (czyli oznaczeń: A+, A++, A+++). Nowe oznaczenia w sposób czytelny pokazywać będą klasę efektywności energetycznej danego modelu produktu i całkowitą konsumpcję energii w skali rocznej, podaną w kilowatogodzinach.

Większość gospodarstw domowych w Unii korzysta ze sprzętu o najwyższej efektywności energetycznej

Obecnie większość sprzętów na rynku spełnia wymagania "klasy A", ustanowione w 2010 r. Żeby więc doprecyzować efektywność energetyczną produktu, do oznaczeń zaczęto dodawać plusy. Dziś 25 proc. produktów na rynku UE znajduje się na szczycie skali A, a 50 proc. - w dwóch najwyższych skalach efektywności, A i B. Zdaniem eurodeputowanych dotychczasowy system etykietowania energetycznego stał się mało przejrzysty i nie oddaje poziomu rozwoju technologicznego. Konsumentów dezorientować może zwłaszcza przepełnienie i bałagan w zakresie najwyższych klas efektywności energetycznej.

Nowe etykiety najwcześniej pod koniec 2019

Sprzęty oznaczone nowymi etykietami powinny być dostępne dla klientów w sklepach najwcześniej pod koniec 2019 r. Utrzymany zostanie wygląd etykiet i ich kolor, od ciemnozielonego po czerwony. Informacje o efektywności energetycznej produktu dostępne powinny być także online oraz w materiałach reklamowych i promocyjnych produktów. W przypadku zmian, które będą miały wpływ na efektywność energetyczną, producent będzie miał obowiązek poinformować o tym klientów.

Ponadto powstanie strona z kompleksową bazą produktów, zawierająca także specyfikację techniczną sprzętów, co pozwoli państwom członkowskim lepiej monitorować dostosowanie produktów oraz portal dla konsumentów, gdzie będą oni mieli możliwość porównywania konkretnych produktów. Nowe przepisy obejmą także aktualizację oprogramowania sprzętów i tzw. inteligentnych urządzeń domowych, dzięki czemu będą one mogły stać się bardziej energooszczędne. Regulacje nie obejmą natomiast sprzętów używanych lub z drugiej ręki. Nie będą dotyczyć także urządzeń służących do transportu, jak windy lub pasy transmisyjne, które pozostają w tym samym miejscu podczas eksploatacji.

Nowe etykiety pomogą zaoszczędzić i energię, i pieniądze

- Przełoży się to na konkretne oszczędności finansowe, ale i energetyczne. Szacujemy, że nowe etykiety pomogą zaoszczędzić gospodarstwom domowym nawet do 500 euro rocznie, zwiększą zyski producentów i sprzedawców o ponad 65 mld euro w ciągu roku i pozwolą zaoszczędzić tyle energii rocznie, ile w przeliczeniu wynosi moc 4 elektrowni atomowych – mówił podczas debaty w PE komisarz UE ds. polityki klimatycznej i energetycznej Miguel Arias Canete.

Z wyniku głosowania cieszą się m.in. organizacje konsumenckie.

Z Brukseli Jowita Kiwnik Pargana (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Od września nowe wymagania dot. odkurzaczy (29 sierpnia 2017)Etykiety energetyczne będą bardziej czytelne dla konsumentów (23 marca 2017)Prawdziwie zielone zamówienia publiczne to wciąż rzadkość (30 listopada 2016)PE za przejrzystymi etykietami energetycznymi (07 lipca 2016)Etykiety energetyczne niewiele warte? (02 marca 2016)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony