Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista w Departamencie Kontroli Gospodarowania Odpadami Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie
System C – nowy wymiar efektywności energetycznej. Zarządzenie ogrzewaniem i chłodzeniem obiektów komercyjnych Glen Dimplex Polska

Firmy budowlane mają problem. Nałożono na nie obowiązek, ale nie mają jak go wypełnić

a+a-    Powrót       07 listopada 2018       Odpady   

Termin rejestracji firm budowlanych wytwarzających odpady w BDO upłynął w lipcu br., ale nadal nie ma potrzebnych formularzy. Teoretycznie grożą nam teraz kary, nawet do 1 mln zł – mówi Rafał Hałabura, prezes Zarządu Stowarzyszenia Instytut Remediacji Terenów Zanieczyszczonych.

Rafał Hałabura
Prezes Zarządu Stowarzyszenia Instytut Remediacji Terenów Zanieczyszczonych

W świetle obowiązującego prawa, odpady to nie tylko kojarzone zwykle z tym terminem niebezpieczne chemikalia lub po prostu odpady komunalne, ale również grunt pozyskiwany z wykopów na jednych budowach, a wykorzystywany do prac na innych. Od 24 stycznia 2018 r., pod adresem www.bdo.mos.gov.pl, działa rejestr podmiotów gospodarujących odpadami (tzw. rejestr BDO), prowadzony przez marszałków poszczególnych województw. Znowelizowane w styczniu br. przepisy ustawy o odpadach obligują wytwórców odpadów, którzy powinni prowadzić ewidencję odpadów (w tym również niektóre firmy budowlane), do dokonania stosownego wpisu do rejestru BDO. Wniosek o wpis przedsiębiorcy byli zobowiązani złożyć do 24 lipca br., a jeśli w ich przypadku wytwarzanie odpadów nastąpiło później, obowiązek należy wykonać jeszcze przed rozpoczęciem wytwarzania odpadów.

Budowlańcy też wytwarzają odpady

Każda firma, która zajmuje się pracami ziemnymi podczas których wydobywana jest ziemia zanieczyszczona lub nawet czysta, ale wywożona poza teren budowy w ilości większej niż 5 ton rocznie, jest według prawa wytwórcą odpadów zobligowanym do prowadzenia ich ewidencji, a od 24 lipca br. dodatkowo podlega wpisowi do rejestru BDO. Podobna sytuacja dotyczy zresztą wytwarzania gruzu podczas prowadzonych prac rozbiórkowych. Firmy składające wniosek o wpis do rejestru powinny wskazać w nim informacje o rodzaju wytwarzanych przez siebie odpadów oraz miejscu ich wytwarzania. W przypadku firm budowlanych oznacza to, że przed przystąpieniem do prac ziemnych, firma musi starać się o wpis do rejestru. Dokonuje go, w ciągu 30 dni, marszałek województwa. Tymczasem opisany obowiązek wpisu do rejestru BDO jest dziś wręcz niemożliwy do wykonania i to nie z winy przedsiębiorców.

Firmom budowlanym grożą kary, ale nie z ich winy

Choć nowe prawo zostało ustalone już dziesięć miesięcy temu, a obowiązek wpisu do rejestru BDO wszedł w życie trzy miesiące temu, formularz rejestracyjny z rubryką dla wytwórców odpadów nadal nie został określony przez Ministra Środowiska. Taka sytuacja uniemożliwia firmom wywiązanie się z nałożonego przez ustawodawcę obowiązku wpisania swojej działalności do rejestru BDO, mimo istnienia w tym zakresie ustawowego obowiązku. Tymczasem niewywiązanie się z niego grozi karą grzywny od 1 tys. do nawet 1 mln zł.

Rafał Hałabura

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Robert Chciuk nowym zastępcą prezesa Wód Polskich ds. usług wodnych (02 kwietnia 2020)Nowe terminy w BDO - papierowa ewidencja odpadów ma być przedłużona do 31 grudnia br. (27 marca 2020)Jak przekonać mieszkańców do zaangażowania w sprawy lokalne? (25 marca 2020)Cyfrowa rewolucja w dostępie do danych nie tylko w odpadach (16 marca 2020)Miało być taniej, a instalacje komunalne dyktują ceny (03 marca 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony