
Prezes Zarządu Stowarzyszenia Instytut Remediacji Terenów Zanieczyszczonych
W świetle obowiązującego prawa, odpady to nie tylko kojarzone zwykle z tym terminem niebezpieczne chemikalia lub po prostu odpady komunalne, ale również grunt pozyskiwany z wykopów na jednych budowach, a wykorzystywany do prac na innych. Od 24 stycznia 2018 r., pod adresem www.bdo.mos.gov.pl, działa rejestr podmiotów gospodarujących odpadami (tzw. rejestr BDO), prowadzony przez marszałków poszczególnych województw. Znowelizowane w styczniu br. przepisy ustawy o odpadach obligują wytwórców odpadów, którzy powinni prowadzić ewidencję odpadów (w tym również niektóre firmy budowlane), do dokonania stosownego wpisu do rejestru BDO. Wniosek o wpis przedsiębiorcy byli zobowiązani złożyć do 24 lipca br., a jeśli w ich przypadku wytwarzanie odpadów nastąpiło później, obowiązek należy wykonać jeszcze przed rozpoczęciem wytwarzania odpadów.
Budowlańcy też wytwarzają odpady
Każda firma, która zajmuje się pracami ziemnymi podczas których wydobywana jest ziemia zanieczyszczona lub nawet czysta, ale wywożona poza teren budowy w ilości większej niż 5 ton rocznie, jest według prawa wytwórcą odpadów zobligowanym do prowadzenia ich ewidencji, a od 24 lipca br. dodatkowo podlega wpisowi do rejestru BDO. Podobna sytuacja dotyczy zresztą wytwarzania gruzu podczas prowadzonych prac rozbiórkowych. Firmy składające wniosek o wpis do rejestru powinny wskazać w nim informacje o rodzaju wytwarzanych przez siebie odpadów oraz miejscu ich wytwarzania. W przypadku firm budowlanych oznacza to, że przed przystąpieniem do prac ziemnych, firma musi starać się o wpis do rejestru. Dokonuje go, w ciągu 30 dni, marszałek województwa. Tymczasem opisany obowiązek wpisu do rejestru BDO jest dziś wręcz niemożliwy do wykonania i to nie z winy przedsiębiorców.
Firmom budowlanym grożą kary, ale nie z ich winy
Choć nowe prawo zostało ustalone już dziesięć miesięcy temu, a obowiązek wpisu do rejestru BDO wszedł w życie trzy miesiące temu, formularz rejestracyjny z rubryką dla wytwórców odpadów nadal nie został określony przez Ministra Środowiska. Taka sytuacja uniemożliwia firmom wywiązanie się z nałożonego przez ustawodawcę obowiązku wpisania swojej działalności do rejestru BDO, mimo istnienia w tym zakresie ustawowego obowiązku. Tymczasem niewywiązanie się z niego grozi karą grzywny od 1 tys. do nawet 1 mln zł.
Rafał Hałabura