Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Junior Outbound Sales Support Stena Recycling Sp. z o. o.
Maszyna kompostująca Oklin GG02 firmy Interseroh Polska

Dekalog ograniczania używania plastiku dla każdego

a+a-    Powrót       04 marca 2019       Odpady   

Zainwestuj w szklany bidon, na zakupy zabieraj bawełnianą torbę wielorazowego użytku, wybieraj dobrej jakości zabawki, by służyły przez długie lata, kupuj ubrania z naturalnych tkanin - to tylko kilka punktów z dekalogu, który opracował Gdańsk przymierzający się do walki z nadmiernym używaniem plastiku w codziennym życiu gdańszczanek i gdańszczan.

W czwartek, 28 lutego, w samo południe, zainaugurowano kampanię pod hasłem "Gdańsk bez plastiku". W jej ramach władze miasta będą zachęcać mieszkańców do proekologicznych postaw, a taką jest na pewno zmniejszenie zużycia plastikowych opakowań i materiałów w naszym codziennym życiu. - Marzy mi się taki Gdańsk, który będzie solidarny z przyszłymi pokoleniami. Dzisiaj decyzja o tym, że rozpoczynamy kampanię "Gdańsk bez plastiku", jest właśnie naszą solidarnością z następnymi pokoleniami. Myślę, że każdy z nas chciałby, aby jego dzieci i wnuki mogły cieszyć się środowiskiem naturalnym, które nas otacza – zaznaczyła Aleksandra Dulkiewicz, pełniąca obowiązki Prezydenta Gdańska.

Metoda "małych kroków"

Jak podkreślała, plastikowe odpady możemy wciąż spotkać m.in. w trakcie spaceru w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym bądź na plaży. - My sami, nasi sąsiedzi, używamy plastiku i śmiecimy. Nie da się tego wszystkiego zrobić od razu. To metoda "małych kroków", ale działamy i będziemy działać na świadomość. Bardzo się cieszę, idąc na zakupy, że widzę coraz więcej nas niosących ze sobą wielorazowe płócienne torby, bądź wykonane z innych materiałów pochodzących z recyclingu, a więc z ponownego wykorzystania odpadów - mówiła.

Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska, podkreślał, że jest to proces, który musimy rozpocząć od siebie. - Wypracowaliśmy 10 podstawowych zasad dotyczących tego, jak każdy z nas może przyczynić się do tego, żeby zmniejszyć ograniczenie plastiku. Już dziś każdy może zrezygnować lub ograniczyć zużycie jednorazowych siatek, słomek, kubków czy butelek typu PET. Zdajemy sobie sprawę, że będzie to długotrwały proces zmiany naszych nawyków, jednak wierzymy, że możemy w tym obszarze zacząć działać dla wspólnego dobra - mówił.

W ramach kampanii zaplanowano wiele działań

W ramach kampanii zaplanowano różnego rodzaju działania, które mają przypominać i promować założenia akcji i ekologiczne działania, m.in. konkursy plastyczne dla uczniów, pilotażowe projekty dla rodzin, które chcą zmienić swoje nawyki i wyeliminować plastik z użycia, konkursy w mediach społecznościowych czy pikniki dla mieszkańców. Akcję promują również ekologiczne gadżety z logo kampanii: torby bawełniane na zakupy, koszulki, ołówki i inne przedmioty z surowców przyjaznych środowisku.

Źródło: Urząd Miasta Gdańska

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Ślad środowiskowy kosmetyków - nawet 95 proc. wpływu generowane jest w fazie użytkowania (07 listopada 2019)Eurostat: w 2017 r. w UE recyklingowi poddano 42 proc. plastikowych opakowań (06 listopada 2019)Ilość odpadów wyrzucona do oceanu przez Chiny wzrosła w 2018 r. o 27 proc. (30 października 2019)Jak segregują Polacy? Najnowsze statystyki (11 października 2019)Plastikowe butelki z Chin zaśmiecają Atlantyk (10 października 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony