
© uslatar
Składowe śladu węglowego wyliczane są bez problemu, ale pytanie, ile CO2 emituje całe miasto, do niedawna pozostawało bez odpowiedzi. W piątek 4 listopada 2022 r. w Urzędzie Miasta Gdyni odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Wojciech Szczurek zaprezentował wyniki pomiarów emisji CO2 zarządzanego przez siebie miasta(1). Podkreślił, że to pierwsze takie wyliczenia w Polsce, a sama Gdynia dołącza do prestiżowej listy miast na świecie, które w świadomy sposób inwentaryzują źródła emisji CO2 i stopniowo je ograniczają.
Gdynia wie, ile emituje CO2
Gdyńskie wyliczenia powstały w oparciu o wytyczne zawarte w „Global Protocol for Community-Scale Greenhouse Gas Emission Inventories”. Odniesiono się w nich do obliczeń z 2020 roku, które zrealizował czteroosobowy zespół złożony z pracowników Referatu Adaptacji do Zmian Klimatu UM oraz zewnętrznego konsultanta klimatycznego. Obejmują one emisje głównych gazów cieplarnianych: dwutlenku węgla, metanu i podtlenku azotu, a ich prawidłowość potwierdził prof. nadzw. dr hab. inż. Adam Cenian z Zakładu Fizycznych Aspektów Ekoenergii Polskiej Akademii Nauk.
Całkowita ilość gazów cieplarnianych wyemitowana w Gdyni w 2020 roku to 1201 tys. ton ekwiwalentu dwutlenku węgla (CO2e). UM przelicza też, że w 2022 r. statystycznie na gdynianina przypadła emisja na poziomie 4,9 tCO2e.
Zapraszamy do lektury naszego Tematu Miesiąca: Ślad węglowy
Jak Gdynia chce zmniejszyć emisję CO2 o 43%?
– Wraz z wiedzą o ilości wyemitowanego CO2, wiemy także, ile maksymalnie możemy wyemitować CO2 w roku 2030. Dlatego publicznie składam deklarację obniżenia do 2030 roku emisji CO2 w Gdyni o 43% w stosunku do emisji w 2020 roku - powiedział Wojciech Szczurek.
Magistrat zaznacza przy tym, że do gdyńskiego „wyniku” cieplarnianego najbardziej dołożyły się: zużycie ciepła sieciowego i piece indywidualne na paliwo stałe, a także transport drogowy oraz zużycie prądu.
Podczas konferencji Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji, przedstawił planowane sposoby ograniczenia emisji CO2 o 43% w ciągu następnych 8 lat. Miasto chce przede wszystkim zdekarbonizować ciepłownictwo. Spółka OPEC Gdynia zastąpi eksploatowany kocioł węglowy w Wejherowie kotłem gazowym, taką samą zamianę planuje się w Elektrociepłowni Gdyńskiej (inwestorem będzie spółka PGE). Zaplanowano również zwiększanie efektywności energetycznej budynków poprzez ich głęboką termomodernizację na podstawie wykonanej w 2021 r. lotniczej mapy strat ciepła.
Dodatkowo, zakup przez miasto energii elektrycznej, elektryfikacja floty autobusowej oraz zasilanie zacumowanych statków z wewnętrznych przyłączy elektrycznych ma się odbyć z certyfikatem OZE. W celu ograniczenia emisji z osadników wstępnych i końcowych zaplanowano również modernizację Oczyszczalni Ścieków „Dębogórze”.
Nie da się ograniczać emisji CO2 tylko metodami administracyjnymi
Włodarze Gdyni zapowiadają, że ślad węglowy miasta będzie liczony i publikowany rokrocznie, co pozwoli na ocenę skuteczności podejmowanych działań. Magistrat przygotowuje także aktualizację Miejskiego Planu Adaptacji do zmian klimatu i jego istotne rozszerzenie o działania mitygacyjne, czyli właśnie te ograniczające emisje CO2 do atmosfery.
- Działania, które będziemy podejmowali w zakresie redukcji CO2, są działaniami zarówno władz samorządowych, ale również spółek samorządowych i podmiotów prywatnych i mieszkańców. Nie da się ograniczać emisji CO2 tylko metodami administracyjnymi – podkreślił Michał Guć.
Czytaj także: Pierwszy krok w adaptacji polskich miast do zmian klimatu postawiony. Co dalej?

Dziennikarz

Przypisy
1/ Ze szczegółami obliczenia śladu węglowego można zapoznać się na stroniehttp://www.gdynia.pl/klimat