Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista do spraw energetycznych i ochrony środowiska ATMOTERM S.A.
Dom bez rachunków Columbus Energy

IRENA: w 2019 r. w sektorze OZE na świecie pracowało 11,5 mln osób

a+a-    Powrót       29 września 2020       Energia   

W 2019 r. na całym świecie w sektorze OZE pracowało 11,5 mln osób, o pół miliona więcej niż rok wcześniej - wynika z opublikowanego w wtorek dorocznego raportu Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej IRENA.

Jak podkreśla Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej IRENA w „Renewable Energy and Jobs – Annual Review”, niemal dwie trzecie - 63 proc. wszystkich miejsc pracy w sektorze odnawialnych źródeł energii na świecie znajduje się w Azji.

Czytaj też: IRENA o rynku pracy w OZE w 2017 r.

Segmentem OZE o największym zatrudnieniu jest fotowoltaika, z 3,8 mln zatrudnionych, czyli ok. jedną trzecią wszystkich miejsc pracy w sektorze OZE. Jak jednak zwraca uwagę Agencja, 91 proc. globalnego zatrudnienia w sektorze fotowoltaiki koncentruje się w zaledwie 10 krajach. Pod względem liczebności miejsc pracy na drugim miejscu jest segment biopaliw, w którym pracuje 2,5 mln ludzi. IRENA zaznacza, że wielu z zatrudnionych w nich to rolnicy, dostarczających surowców na potrzeby produkcji biopaliw. Większość tych miejsc pracy znajduje się w Brazylii, Kolumbii, Malezji, na Filipinach czy w Tajlandii. Hydroenergetyka na skalę globalną zatrudnia 2 mln ludzi. Z kolei energetyka wiatrowa w skali globalnej przekłada się na 1,2 mln miejsc pracy.

Potrzeba kompleksowych ram politycznych

Dyrektor generalny IRENA Francesco La Camera podkreśla, że o ile na skalę globalną zaledwie kilka państw przewodzi sektorowi OZE, to jednak w praktyce każdy kraj może wykorzystać swój potencjał i lokalne możliwości rozwoju energii odnawialnej. W ocenie Agencji, sektor OZE mgółby dać znacznie większe możliwości zatrudnienia poprzez przyjęcie kompleksowych ram politycznych, które napędzałyby transformację energetyczną.

Decydenci polityczni muszą również traktować priorytetowo przekwalifikowanie pracowników sektora paliw kopalnych, którzy stracili środki do życia lub są zagrożeni utratą środków do życia. Wielu z nich posiada znaczne umiejętności i wiedzę, aby wnieść wkład w rozwój przemysłu, zorientowanego na wytwarzanie czystej energii - ocenia IRENA w raporcie.(PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Piotrków Trybunalski: Powstanie farma fotowoltaiczna (19 października 2020)Przewodnik prosumenta w gospodarstwie domowym. Co? Gdzie? Jak? Kiedy? (16 października 2020)„Fala renowacji" to m.in. zwiększanie udziału OZE w energii konsumowanej przez budynki (15 października 2020)Wpływ zmian na rynku energii na źródła OZE – webinarium 8 października (01 października 2020)Elektrownia jądrowa w Polsce. Czy jest nam potrzebna? (30 września 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony
Sprawdzone zielone technologie made in Poland