Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Doradztwo w zakresie retencji i zagospodarowania wód opadowych firmy Arcadis
Ochrona przeciwpowodziowa, kompleksowa adaptacja miast do zmian klimatu firmy Arcadis

Praktyczny poradnik: jak skutecznie zatrzymać wodę deszczową w mieście?

a+a-    Powrót       28 lutego 2018       Woda   

Jak zbudować izolowany ogród deszczowy w gruncie albo w pojemniku, po co tworzyć otwarte systemy kanalizacji deszczowej oraz czym dokładnie jest niecka retencyjna?... Te i inne informacje znalazły się w broszurze edukacyjnej(1) skierowanej do wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych oraz deweloperów. Została ona przygotowana przez Fundację Sendzimira na zlecenie Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.

Opisano w niej działania mające sprzyjać zwiększaniu retencji krajobrazowej poprzez wprowadzanie elementów błękitno-zielonej infrastruktury w okolicy budynków. Jak argumentuje we wstępie do publikacji Michał Olszewski, z-ca prezydenta Warszawy, żeby działania nakierowane na podnoszenie jakości życia mieszkańców i przygotowujące miasto na sytuacje ekstremalne miały sens, muszą dotyczyć również gruntów pozostających pod zarządem deweloperów, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych czy też podmiotów prywatnych (a nie tylko terenów będących w zarządzie miasta).

Ogród deszczowy, niecka retencyjna i studzienki chłonne

Z broszury można się dowiedzieć, jak zbudować ogród deszczowy w pojemniku (woda trafia do niego bezpośrednio z rynny), a także jak stworzyć izolowany ogród deszczowy w gruncie albo ogród deszczowy infiltrujący wodę do gruntu. Pokazano tu także, jak w prosty sposób gromadzić i oczyszczać wodę deszczową za pomocą niecki retencyjnej, a nawet jak skonstruować staw retencyjny.

Zaproponowano, jak rozszczelnić powierzchnie w mieście, usuwając np. stary asfalt czy płyty chodnikowe po to, by przywrócić przepuszczalność zbitej, rozjechanej przez samochody glebie. W zamian możliwe jest m.in. użycie podłoży strukturalnych. Innym rozwiązaniem są utwardzone nawierzchnie przepuszczalne – żwirowe, kamienne, trawiaste, ziemne, a ponadto takie, gdzie pomiędzy płytami nieprzepuszczalnymi stosuje się przerwy dylatacyjne.

Całość uzupełniają studzienki chłonne, a także zielone dachy i ściany, otwarte systemy kanalizacji deszczowej i oczywiście działania w postaci sadzenia drzew i krzewów, tworzenia terenów zieleni.

Broszura zawiera odnośniki do kolejnych pomocy naukowych, w tym fachowych artykułów i filmów instruktażowych. Wyjaśnia też, dlaczego należy zmienić podejście do zarządzania wodą opadową w mieście. Przy coraz częściej występujących gwałtownych zjawiskach pogodowych szybkie odprowadzenie całej wody opadowej z miasta nie jest możliwe, ponadto stanowi ona przecież cenny zasób. Dlatego właśnie konieczne są opisane w broszurze działania – i to prowadzone z udziałem wszystkich, którzy mają wpływ na wygląd i funkcjonowanie przestrzeni miasta.

Ewa Szekalska: Dziennikarz

Przypisy

1/ Broszura dostępna pod poniższym linkiem:
https://www.teraz-srodowisko.pl/media/pdf/aktualnosci/4315-broszura-dla-wspolnot-warszawa-chwyta-wode.pdf

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Kraków zachęca do zbierania deszczówki (12 sierpnia 2019)Ruszają konsultacje ws. programu dotacyjnego przydomowej retencji w stolicy (09 sierpnia 2019)MGMiŻŚ: do końca 2020 r. ma być gotowy plan przeciwdziałania skutkom suszy (06 sierpnia 2019)Wrocław dofinansuje zbieranie deszczówki (02 sierpnia 2019)Toruń: Powstanie węzeł przesiadkowy z zielonym przystankiem (19 lipca 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony