Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Certyfikacja dla miast ISO 37120 – Smart City firmy Arcadis

Kiedy zakończy się COP24?

a+a-    Powrót       14 grudnia 2018       Powietrze i klimat   

Trwająca od 2 grudnia br. 24. Sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu powinna dziś, 14 grudnia br., zostać oficjalnie zakończona. Nadal pozostaje jeszcze dużo pracy przed przybyłymi delegatami, w związku z czym nie można stwierdzić z całą pewnością, kiedy odbędzie się ceremonia zamykająca konferencję.

Jak podaje PAP, minister środowiska Henryk Kowalczyk potwierdził, że negocjacje klimatyczne na pewno będą trwały jeszcze w sobotę. Podobnego zdania jest prezydent Katowic Marcin Krupa, który podczas porannej audycji na antenie Polskiego Radia Katowice mówił, że decyzja dotycząca przedłużenia szczytu do soboty „już jest”. – Zawsze przy tego typu imprezach istnieje możliwość poślizgu, taki poślizg zaistniał w naszym przypadku. Już jest decyzja co do kwestii przedłużenia szczytu aż do soboty (…), niewykluczone również, że delegaci będą obradowali aż do niedzieli. To są prawdopodobne scenariusze, choć do końca jeszcze tego nie wiemy. Wiadomo, że [delegaci – przyp. red.] pracują cały czas nad dokumentami do późnej nocy, wczoraj również pracowano – powiedział Krupa.

A może koniec jeszcze dziś?

Z informacji naszej redakcji wynika natomiast, że szczyt może zakończyć się jeszcze dziś. Jak wyjaśnia nam rzecznik prezydencji COP24 Magda Smokowska, „sytuacja rozgrywa się z godziny na godzinę”. Zapytana o oficjalne potwierdzenie decyzji dotyczącej przedłużenia szczytu powiedziała, że takowej nie będzie. – Wszystko dzieje się na bieżąco (…) wszystko zależy od wyników prowadzonych obecnie rozmów – powiedziała. Zapytana, czy możliwe jest powtórzenie sytuacji, która miała miejsce w 2015 r. w Paryżu – kiedy to zakończenie szczytu odbyło się około 5 nad ranem – powiedziała, że sytuacja ta nie jest wykluczona.

181 nawiasów kwadratowych

Według nieoficjalnych informacji, do których dotarła nasza redakcja, projekt końcowego dokumentu zawiera obecnie 181 nawiasów kwadratowych ( tj. elementów tekstu końcowego nadal pozostających przedmiotem negocjacji). Dla porównania, jeszcze w środę dokument zawierał ponad 600 nawiasów kwadratowych.

Joanna Spiller: Dziennikarz, inżynier środowiska

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Kurtyka: Podczas COP24 były trzy bardzo trudne momenty, w tym jeden z powodów czysto politycznych (10 stycznia 2019)Prezes Banku Światowego składa rezygnację (08 stycznia 2019)Papież: po COP24 potrzebne pilne porozumienie ws. klimatu (08 stycznia 2019)Prezydent podpisał nowelę ustawy dot. organizacji COP w Polsce (03 stycznia 2019)W miastach jeździ ok. 130 elektrycznych busów, za rok może ich być 4 razy więcej (27 grudnia 2018)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony