Robots
Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
03.03.2021 03 marca 2021

Porozumienie kujawsko-pomorskich gmin dotkniętych skutkami wydobycia węgla brunatnego

   Powrót       12 lutego 2021       Energia   

Przedstawiciele czterech gmin woj. kujawsko-pomorskiego - Kruszwicy, Strzelna, Jezior Wielkich i Piotrkowa Kujawskiego w czwartek zawarły porozumienie w sprawie ubiegania się o środki na likwidację negatywnych skutków eksploatacji węgla brunatnego w zagłębiu konińskim.

Porozumienie zostało podpisane w Kruszwicy w obecności wojewody kujawsko-pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza. - To te gminy w największym stopniu w naszym regionie borykają się ze skutkami społecznymi, ekologicznymi i gospodarczymi eksploatacji węgla brunatnego. Jest szansa, aby wreszcie te samorządy otrzymały znaczące wsparcie. To byłaby dla nich szansa na rozwój. Mam nadzieję, że dzięki współpracy z marszałkiem województwa kujawsko-pomorskiego uda się ten cel osiągnąć – podkreślił wojewoda.

Samorządowcy zwracają uwagę, że odkrywki węgla brunatnego silnie oddziałują na zasoby wodne, powodują spadek produkcji rolnej i degradację środowiska naturalnego. W wyniku wieloletniej eksploatacji wyrobisk drastycznie obniżył się poziom wód gruntowych na terenach leżących w granicach powiatów inowrocławskiego, mogileńskiego i radziejowskiego.

Czytaj też: Śląsk jest skazany na wieczne odpompowywanie wody

Przestrzegają, że mogą wystąpić dalsze konsekwencje działalności kopalni, m.in. narażenie Jeziora Gopło na bezpośredni brak zasilania w momencie wstrzymania pompowania wód z odwodnienia odkrywki "Tomisławice" oraz napełniania zamykanych wyrobisk wodą.

Środki na niwelowanie negatywnych skutków wydobycia węgla brunatnego miałyby pochodzić z funduszy nowej perspektywy finansowej m.in. z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. (PAP)

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Odkrywka Turów – żarty się skończyły, Czesi skarżą Polskę do Trybunału Sprawiedliwości UE (23 lutego 2021)Wielka akcja zatapiania odkrywek - konieczna, ale nie na hurra (18 lutego 2021)GDOŚ po raz kolejny wydłuża postępowanie ws. Złoczewa (18 grudnia 2020)NIK krytycznie ocenia system kontroli paliw stałych (01 grudnia 2020)„Łużycki Zielony Ład” odpowiedzią na wyzwania klimatyczne na Ziemi Zgorzeleckiej (13 listopada 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony