
14 czerwca br. odbyło się posiedzenie sejmowej Komisji ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych, podczas której posłowie pochylili się na projektem nowelizacji Prawa energetycznego. Przegłosowano kilka poprawek.
Nowe regulacje mają być wdrożone w ramach rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy - Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw nr 3237. Regulacje implementują zapisy dyrektyw Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w sprawie wspólnych zasad rynku wewnętrznego energii elektrycznej oraz promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych.
W dokumencie przewidziano m.in., że konsumenci energii elektrycznej w gospodarstwach domowych i mikro przedsiębiorcy o rocznym zużyciu poniżej 100 tys. kWh, uzyskają dostęp do narzędzia porównywania ofert sprzedaży energii elektrycznej. Ponadto, od 2026 r. możliwa będzie techniczna zmiana sprzedawcy energii elektrycznej w 24 godziny. Zmniejszone zostaną także obciążenia administracyjne właścicieli źródeł wytwórczych o mocy większej niż 2 MW. Regulacje zakładają szereg rozwiązań, które wesprą rozwój m.in. energetyki rozproszonej. Projekt uwzględnia ramy prawne do funkcjonowania obywatelskich społeczności energetycznych.
Podczas środowego posiedzenia komisja pozytywnie odniosła się do projektu ustawy oraz zaopiniowała kilka poprawek, które wskazują, że właścicielami połączeń międzysystemowych gazowych i elektroenergetycznych z sąsiednimi krajami mogą być tylko polscy operatorzy przesyłu energii elektrycznej lub gazu. Ponadto interkonektory mogą posiadać tylko operatorzy przesyłowi, co oznacza, że nie będzie możliwości budowy połączeń transgranicznych przez prywatnych inwestorów.
Ponadto w maju pojawił się projekt autopoprawki rządowej do projektu nowelizacji. Zmiany przewidują m.in. przesunięcie o rok wdrożenia systemu informatycznego CSIRE. W efekcie system ma być wdrożony dopiero w 2025 r.

Redaktor