Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista ds. Sprzedaży Energii Energomix Sp. zo. o.
ECOPanel: nowoczesny system do zbierania i analizowania danych nt. zużycia energii firmy Engie

Od września nowe wymagania dot. odkurzaczy

a+a-    Powrót       29 sierpnia 2017       Energia   

Od 1 września odkurzacze wprowadzane na rynek unijny powinny mieć deklarowany pobór mocy niższy niż 900 W oraz posiadać nową etykietę energetyczną ze skalą od D do A+++. Dzięki innowacyjnym produktom samo zmniejszenie mocy silników odkurzaczy nie wpłynie na mniejszą skuteczność i jakość odkurzania. Korzystając z etykiety energetycznej konsumenci łatwo sprawdzą istotne w użytkowaniu parametry, czyli skuteczność zbierania kurzu na podłogach i dywanach oraz klasę filtracji kurzu.

Z dniem 1 września zaczną obowiązywać nowe unijne przepisy dla odkurzaczy(1). Zaostrzają one minimalne parametry decydujące o wpływie tych urządzeń na środowisko. W konsekwencji wprowadzać do obrotu, czyli importować i produkować na rynek unijny będzie można odkurzacze z mocą znamionową poniżej 900W. Zdaniem producentów już nie moc, ale innowacyjność w powiązaniu z jakością decyduje o skuteczności odkurzaczy. Główne korzyści czerpią z tego konsumenci i środowisko.

Co się zmienia?

Urządzenia wprowadzane do obrotu muszą spełniać osiem minimalnych wymogów technicznych. Przede wszystkim zaostrzono skuteczność zbierania kurzu na dywanach i podłogach. Kolejne dotyczą maksymalnego poziomu następujących parametrów: mocy nominalnej (ograniczenie do 899 Watt), zużycia energii, filtracji kurzu, hałasu oraz żywotności.

Jak szacuje CECED Polska, w Polsce teoretyczna wymiana wszystkich 14 mln odkurzaczy na te spełniające nowe wymogi przyniosłaby oszczędności ok. 0,4 TWh prądu. To roczne zużycie ok. 200 tys. gospodarstw domowych.

Warto także czytać etykietę energetyczną. Dzisiaj wiele urządzeń posiada parametry jeszcze lepsze od tych wymaganych przez unijne przepisy. Znajdziemy tam skalę efektywności A-G dla skuteczności zbierania kurzu na podłogach i dywanach. Warto znać i porównywać te parametry.

Centrum Prasowe PAP

Przypisy

1/ Rozporządzenie Komisji UE Nr 666/2013 z dnia 8 lipca 2013 r. w sprawie wymogów dotyczących ekoprojektu dla odkurzaczy

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Postawmy na AGD z klasą (14 maja 2018)Europosłowie za wprowadzeniem prostszych etykiet energetycznych (13 czerwca 2017)Etykiety energetyczne będą bardziej czytelne dla konsumentów (23 marca 2017)Prawdziwie zielone zamówienia publiczne to wciąż rzadkość (30 listopada 2016)PE za przejrzystymi etykietami energetycznymi (07 lipca 2016)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony