Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
SklepSUEZ.pl - podstawiamy kontener na odpady pod Twój dom - i masz to z głowy! firmy SUEZ
Systemy kogeneracyjne na biogaz i gaz ziemny firmy Centrum Elektroniki Stosowanej CES

Europarlament przeciwko ołowiowi w PCW

a+a-    Powrót       13 lutego 2020       Ryzyko   

Posłowie do PE zawetowali wniosek Komisji, który pozwoliłby na zastosowanie ołowiu w przetworzonym PCW (polichlorek winylu).

Komisja Europejska zaproponowała zmianę zasad dotyczących stężenia ołowiu w PCW. Zasadniczo 0,1 proc. ołowiu byłoby tolerowane w PCW, ale wyższe progi byłyby dozwolone w przypadku PCW pochodzącego z recyklingu (2 proc. w przypadku PCW sztywnego i 1 proc. w przypadku PCW elastycznego/miękkiego). Przy 394 głosach do 241 i 13 wstrzymujących się, posłowie w środę odrzucili wniosek Komisji.

Czytaj: Komisja środowiska Parlamentu Europejskiego przeciw dopuszczaniu ołowiu w produktach PCV

Posłowie uważają, że wniosek jest sprzeczny z główną zasadą rozporządzenia REACH, którą jest ochrona zdrowia ludzkiego i środowiska naturalnego. Przypominają, że ołów jest substancją toksyczną, która może mieć poważny wpływ na zdrowie, w tym nieodwracalne szkody neurologiczne, nawet w małych dawkach. Uważają oni, że poziomy zaproponowane przez Komisję nie odpowiadają "bezpiecznym poziomom" i podkreślają, że dostępne są rozwiązania alternatywne.

Kolejne kroki

Sprzeciw Parlamentu oznacza, że projekt nie może zostać przyjęty przez Komisję Europejską. Komisja może przedłożyć zmieniony projekt lub przedstawić nowy.

Kontekst

Parlament od dawna stoi na stanowisku, że recykling PCW nie może utrwalać problemu metali ciężkich. Europejscy producenci zaczęli wycofywać ołów z PCW w 2015 roku, w związku z dobrowolnym zobowiązaniem przemysłu PCW w UE, część ołowiu jest nadal obecna w importowanym PCW.

Źródło: PE

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Komisja środowiska Parlamentu Europejskiego przeciw dopuszczaniu ołowiu w produktach PCV (22 stycznia 2020)Okolice Notre Dame zanieczyszczone ołowiem (13 sierpnia 2019)Prokuratura wszczęła śledztwo ws. odpadów poprzemysłowych w Nowej Hucie (19 lipca 2019)Krakowscy radni chcą niezależnych badań stanu gleb i wód na terenach poprzemysłowych w Nowej Hucie (15 lipca 2019)Kiedy trzeba zrobić coś więcej, róbmy to (03 czerwca 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony