Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista w Wydziale Dokumentacji Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad
CATCH-ME wspólne przejazdy do pracy CATCH-ME

Autonomicznym busem po Gdańsku. Rozpoczęto testy innowacyjnego pojazdu

a+a-    Powrót       04 września 2019       Transport   

Jest autonomiczny - nie potrzebuje paliwa ani kierowcy, którego zastępuje system GPS i czujniki. Nazywa się EZ10 i od piątku, 6 września, będzie za darmo woził pasażerów.

EZ10 przyjechał do Gdańska na miesięczne testy. Jest to możliwe dzięki udziałowi w międzynarodowym projekcie Sohjoa Baltic. Celem projektu, w skład którego wchodzi nie tylko Polska, ale też partnerzy z Finlandii, Estonii, Szwecji, Łotwy, Niemiec, Norwegii i Danii, są badania, promocja oraz testy zautomatyzowanych, poruszających się bez kierowcy elektrycznych minibusów jako części łańcucha transportu publicznego.

- Zastanawiamy się, czy tego typu inteligentne pojazdy sprawdziłyby się w systemie transportu publicznego w Gdańsku - wyjaśnia Magdalena Szymańska z Referatu Mobilności Aktywnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Chodzi o uzupełnienie sieci transportu publicznego. Bus mógłby dowozić pasażerów np. do węzłów przesiadkowych w obszarach gorzej skomunikowanych. W ramach projektu mamy okazję dowiedzieć się więcej o tej technologii, oswoić z nią mieszkańców, zapytać, w jakich lokalizacjach widzieliby tego typu połączenia, i zaplanować wdrożenie takich rozwiązań w przyszłości.

Dla pełnego bezpieczeństwa

Choć pojazdem, który poruszać się będzie po zaprogramowanej wcześniej trasie, sterować będzie komputer, to na pokładzie busa obecny będzie człowiek/operator, który nie tylko zareaguje w sytuacji kryzysowej, np. ominie zaparkowany na trasie samochód, ale też chętnie odpowie na pytania pasażerów. Obecność operatora w pojeździe ma przede wszystkim zapewnić pasażerom poczucie bezpieczeństwa. - Żeby mieć stuprocentową gwarancję bezpieczeństwa pasażerów, na tym etapie, jest potrzebna osoba nadzorująca pojazd - wyjaśnia Michael Urbański z firmy Easymile.

Więcej o przyszłości autonomicznych pojazdów w artykule, który można przeczytać tutaj.

Źródło: Urząd Miejski w Gdańsku

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Jak rozwijać miejską mobilność w sposób zrównoważony? (11 maja 2020)Przyszłość dostaw ostatniego kilometra należy do samochodów elektrycznych (13 stycznia 2020)Autonomiczne samochody najpóźniej zobaczymy w miastach (14 sierpnia 2019)Technologia nie jest kluczem do odkorkowania miast (13 września 2018)Zawarto porozumienie ws. testów pojazdów autonomicznych (22 czerwca 2018)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony