Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Asystent laboratoryjny Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa
Inspektor ds. nadzoru fitosanitarnego Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa

Polscy naukowcy opracowali biodegradowalną agrotkaninę

a+a-    Powrót       09 lutego 2018       Zrównoważony rozwój   

Naukowcy z Politechniki Łódzkiej opracowali innowacyjną agrotkaninę, która dzięki zawartości składników biopolimerowych znacząco przyspiesza wzrost roślin. Ulega także całkowitej biodegradacji, dzięki czemu można ją przeorać lub kompostować.

Agrotkanina o nazwie BioEcoFab – materiał celulozowo–elastomerowy, powstała w Instytucie Technologii Polimerów i Barwników na Wydziale Chemicznym PŁ. Może ona znaleźć zastosowanie w rolnictwie, ogrodnictwie, kwiaciarstwie, zagospodarowaniu terenów miejskich, górskich czy nasypów drogowych.

- Nasza agrotkanina składa się głównie z naturalnych komponentów i zawiera w sobie nawożący składnik, który powoduje przyspieszenie wegetacji różnego rodzaju roślin implementowanych na tym podłożu - powiedziała PAP współtwórczyni wynalazku dr Mirosława Prochoń. Materiał skomponowany jest z surówki bawełnianej pokrytej specjalną mieszaniną lateksową, zawierającą różnego rodzaju biopolimery, pochodzące z odpadów, które przyspieszają wzrost roślin.

Jak podkreśla dr Prochoń, nowa agrotkanina ma szereg zalet w porównaniu z innymi dostępnymi na rynku. Nie tylko przyspiesza wzrost roślin, ale również „oddycha”, co oznacza, że mogą przez nią przenikać np. woda czy nawozy płynne.

Całkowita biodegradacja

Jednak – jej zdaniem – najważniejszym atutem agrotkaniny jest to, że naturalne składniki sprawiają, iż materiał jest nieszkodliwy dla środowiska i ulega całkowitej biodegradacji. - Po określonym czasie użytkowania można ją albo przeorać, albo kompostować, co w obecnych czasach jest niezwykle korzystne. Wykorzystane w jej produkcji odpadowe biopolimery będą dodatkowo zmniejszały obciążenie środowiska naturalnego - podkreśliła dr Prochoń.

Wynalazek został opatentowany, skomercjalizowany i częściowo wdrożony, a naukowcy utworzyli spółkę typu spin-off. W ub. roku otrzymał złoty medal na 11. Międzynarodowej Wystawie Wynalazków IWIS 2017.

Dr Mirosława Prochoń liczy, że maksymalnie w ciągu dwóch lat agrotkanina będzie dostępna na rynku. Obecnie naukowcy prowadzą badania nad jej modyfikacją i nowymi odmianami.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Produkcja ekologiczna w Polsce - dostępny wykaz producentów (02 lipca 2018)Ochrona środowiska i produkcja biogazu w sektorze hodowli zwierząt wśród tematów wrześniowej konferencji (29 czerwca 2018)Nowy minister rolnictwa: ekorolnictwo tak, GMO nie (22 czerwca 2018)Ardanowski nowym ministrem rolnictwa (20 czerwca 2018)Projekt Funduszu Innowacji i Rozwoju w sektorze rolno-spożywczym w Polsce (20 czerwca 2018)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony