Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Główny specjalista ds. kontaktów z mediami, promocji i obsługi projektów RDOŚ w Katowicach
Maszyna kompostująca Oklin GG02 firmy Interseroh Polska

Praktyczne porady dla chcących żyć ekologicznie

a+a-    Powrót       20 grudnia 2018       Zrównoważony rozwój   

Los naszego środowiska zależy m.in. od codziennych nawyków i decyzji każdego z nas. Dlatego niezmiernie cieszy nas duże zainteresowanie konkursem EKOpraktyki. Jury wybrało 7 najciekawszych i jednocześnie najprostszych w powszechnym zastosowaniu pomysłów. Wierzymy, że będą one inspiracją dla szerszego grona odbiorców – mówi Jakub Tyczkowski, prezes zarządu Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań S.A., przewodniczący Kapituły Nagrody. 7 finalistów konkursu EKOpraktyki odjechało wygranymi rowerami.

Finałowe prace dotyczyły różnych obszarów, wśród nich były pomysły na przeciwdziałanie marnowaniu żywności. Nagrodzono sposób na przemyślane zakupy, które należy zaczynać od zaplanowania menu na cały tydzień i na jego podstawie przygotowania listy zakupów, oraz sposób na wykorzystywanie produktów, które aktualnie mamy w lodówce, także tych z upływającym terminem przydatności do spożycia. Inna propozycja nagrodzona rowerem crossowym zachęcała do uprawiania ploggingu, czyli ekobiegania. Sposób ten łączy przyjemne z pożytecznym – w czasie joggingu zbieramy napotykane po drodze puszki, butelki czy papierki.

Osczędność czasu, wody, pieniędzy i energii

Finaliści konkursu EKOpraktyki dzielili się również pomysłami na oszczędności. By oszczędzać wodę wystarczy zbierać tę, którą spuszczamy z kranu do momentu aż popłynie ciepła (taką wodę można zbierać do butelki i np. podlewać nią kwiaty); zaoszczędzimy pieniądze – a przy okazji zmniejszymy ilość śmieci – gdy będziemy przecinać na pół każdą tubkę wydawałoby się już zużytego kosmetyku i wykorzystywać pozostałą w niej zawartość. Z kolei oszczędzimy energię, a dzięki temu także pieniądze i czas, gdy będziemy odkurzać w rytmie slow – zamiast szybko, wielokrotnie przeciągać odkurzaczem w tę i z powrotem, należy bardzo wolno przesuwać ssawkę po podłodze, dając odkurzaczowi okazję, by pochwycił nawet najmniejszy pyłek. – Takie odkurzanie trwać będzie krócej, bo jest skuteczniejsze – zachwala laureatka EKOpraktyk.

Jak radzi inna laureatka konkursu, podczas zakupów warto zawsze mieć przy sobie nie tylko własne torby, oczywiście te wielokrotnego użytku, ale też woreczki na produkty na wagę. Woreczki można wykonać samemu np. z firanek. – Są półprzezroczyste, więc dobrze widać produkty w środku, a dodatkowo są bardzo lekkie, więc nie dodają wagi do zakupów – uzasadnia laureatka.

Źródło: Biuro Prasowe Jeronimo Martins Polska

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Zakończył się ECO FOOD 360 Kongres Rolnictwa i Żywności Ekologicznej (17 czerwca 2019)Zajęcia o ochronie klimatu w małopolskich szkołach (07 czerwca 2019)Zmiany klimatu od kuchni, czyli żywienie przyjazne dla klimatu (06 czerwca 2019)Świadomość, świadomość i jeszcze raz świadomość – oczywiście ekologiczna (05 czerwca 2019)Zielona Wstążka #DlaPlanety (03 czerwca 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony
Finansowanie termomodernizacji budynków wielorodzinnych