Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Inspektor w Dziale Ochrony Roślin i Techniki Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa
Systemy IT do gospodarowania odpadami firmy darsoft.pl

Projekty znaków graficznych dla produktów bez GMO w konsultacjach

a+a-    Powrót       13 sierpnia 2019       Ryzyko   

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowało wzory znaków, które będą umieszczane na produktach żywnościowych wolnych od GMO. Rozporządzenie w tej sprawie trafiło właśnie do konsultacji publicznych - wynika z informacji zamieszczonych w poniedziałek w Rządowym Centrum Legislacji.

Resort przygotował dwa projekty znaków. Obydwa to zielone prostokąty ustawione pionowo. Z lewej strony każdego z nich będzie umieszczony biały rysunek kukurydzy. Na jednym ze znaczków umieszczony będzie napis "bez GMO", a na drugim "wyprodukowane bez stosowania GMO".

Różnica między "bez GMO" i "wyprodukowane bez stosowania GMO"

Resort informuje, ze pierwszy ze znaków będzie stosowany do oznakowania jako wolnych od GMO żywności oraz pasz. Z kolei drugi znak będzie stosowany do oznakowania wolnej od GMO żywności. Resort tłumaczy, że jedynie żywność pochodzenia roślinnego i pasze będą mogły zawierać w znaku określenie "bez GMO". Natomiast produkty pochodzenia zwierzęcego, w których nie jest możliwe wykrycie modyfikacji genetycznych będą mogły zostać oznaczone znakiem zawierającym frazę "wyprodukowane bez stosowania GMO". To samo dotyczyć będzie żywności składającej się z wielu składników, w tym składników pochodzenia zwierzęcego. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Od Nowego Roku nowe znaki graficzne dla produktów bez GMO (07 listopada 2019)Znamy przedstawicieli NGO-sów w Komisji ds. GMO (26 sierpnia 2019)Naukowcy apelują do UE o dopuszczenie edycji genomów w rolnictwie (25 lipca 2019)Minimum 2 tys. zł kary za fałszywe oznaczenie „wolne od GMO” (12 czerwca 2019)Czy NGOs interesują się GMO? MŚ po raz kolejny ogłasza nabór ich przedstawicieli do Komisji GMM/GMO (04 czerwca 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony