Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Starszy specjalista ds. kontroli przetwarzania odpadów i infrastruktury Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie
SklepSUEZ.pl - podstawiamy kontener na odpady pod Twój dom - i masz to z głowy! firmy SUEZ

Produkująca ogromne ilości plastikowych odpadów Japonia podejmuje symboliczny krok w kierunku ich redukcji

a+a-    Powrót       06 czerwca 2019       Odpady   

Japonia chce wprowadzić opłatę za torby foliowe w supermarketach, sklepach spożywczych, aptekach i domach towarowych - podała we wtorek agencja Kyodo. Największy producent plastikowych odpadów w przeliczeniu na mieszkańca chce w ten sposób walczyć z zanieczyszczeniem mórz.

Jak wskazano, japoński minister środowiska Yoshiaki Harada zapowiedział, że jego resort pracuje nad wprowadzeniem nowych przepisów zakazujących dystrybucji w sklepach darmowych toreb plastikowych jednorazowego użytku. Sklepy będą natomiast mogły pobierać opłatę za foliówki, przy czym ich wysokość pozostanie w gestii poszczególnych detalistów. Dodano, że resort środowiska rozważa też rozszerzenie zakazu na drobnych detalistów oraz wyłączenie z niego toreb ulegających biodegradacji.

Symboliczne znaczenie opłaty za foliówki

- Wprawdzie udział toreb foliowych w ogólnej ilości plastikowych odpadów nie jest duży, jednak zmiana ta ma symboliczne znaczenie w podejmowanych przez Japonię działaniach na rzecz ograniczenia tego typu odpadów - podkreślił, cytowany przez agencję, Harada.

Według Kyodo szef resortu środowiska rozmawiał we wtorek na temat nowych regulacji z japońskim premierem Shinzo Abe, który ocenił, że to krok w dobrym kierunku i zobowiązał ministra do "wnikliwego słuchania głosów obywateli" w tej sprawie.

Japonia jest największym po Stanach Zjednoczonych producentem plastikowych odpadów w przeliczeniu na jednego mieszkańca i pozostaje w tyle za innymi krajami wprowadzającym ograniczenia dotyczące wykorzystania plastiku - podkreśliła agencja.

Resort środowiska szacuje, że obowiązkowe opały za foliówki sięgną od kilku do 10 jenów za sztukę - podała agencja. Zdaniem Harady cena powinna być skutecznym sposobem na ograniczenie zużycia plastikowych toreb przez Japończyków. Resort chce ponadto zaproponować właścicielom sklepów, by przekazywali wpływy z opłat za foliówki na działania proekologiczne, w tym zadrzewianie i edukację na temat skutków zanieczyszczania mórz i oceanów.

W Polsce będzie nowelizacja przepisów

W Polsce torby foliowe są dodatkowo płatne od 1 stycznia 2018 r. W kwietniu tego roku nowelizację przepisów tzw. ustawy foliówkowej zapowiedział szef resortu środowiska Henryk Kowalczyk. Informował, że nowe prawo miałoby zostać przygotowane w ciągu kilku miesięcy.

Zgodnie z opublikowaną w kwietniu przez Ministerstwo Finansów Aktualizacją Programu Konwergencji, wszystkie torby z tworzyw sztucznych, poza tzw. zrywkami, miałyby być objęte opłatą recyklingową. Według MF nowe prawo mogłoby zacząć obowiązywać od 1 września br. Zmiana przepisów miałby polegać na objęciu wszystkich toreb z tworzyw sztucznych opłatą recyklingową, poza tzw. zrywkami. Obecnie taką dodatkową opłatą objęte są torby do 50 mikrometrów.

Koniczność zmian w prawie jest tłumaczona m.in. tym, że sklepy zaczęły "obchodzić" obowiązujące przepisy i oferowały torby grubsze, powyżej 50 mikrometrów, unikając tym samym wpłacania do budżetu państwa opłaty recyklingowej. Resort finansów szacuje, że w 2020 r. wpływy z opłaty od foliówek przekroczą 1,4 mld zł.

Polacy statystycznie zużywają rocznie ok. 300 foliówek na osobę. Dekadę temu było to blisko 500 foliówek rocznie. Żywot foliówki jest bardzo krótki i wynosi z reguły kilkanaście minut, czyli tyle, ile trwa pokonanie drogi z zakupami ze sklepu do domu.

Według szacunków ONZ do oceanów trafia rocznie 8 mln ton plastikowych śmieci. Jest to przyczyną tzw. zanieczyszczeń mikroplastycznych. W ich wyniku drobinki tworzyw sztucznych gromadzą się w organizmach ryb, ptaków i innych zwierząt tworzących łańcuch pokarmowy. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Kanada wprowadzi zakaz jednorazowych wyrobów plastikowych od 2021 roku (11 czerwca 2019)Nowy Jork zakaże używania toreb plastikowych (24 kwietnia 2019)Jest projekt przepisów, dzięki którym od września więcej foliówek może być objętych opłatą recyklingową (17 kwietnia 2019)Kowalczyk: więcej rodzajów foliówek może zostać objętych opłatą (15 kwietnia 2019)Węgry bez plastikowych toreb? (18 września 2018)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony
Finansowanie termomodernizacji budynków wielorodzinnych