Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Inspektor ds ochrony roślin i techniki Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa
Specjalista ds. sektora użytkowania gruntów w zakresie merytorycznych przygotowań PL do udziału w konferencji COP24 Outworking

Projekt noweli ustawy o GMO wróci do prac w komisjach

a+a-    Powrót       29 stycznia 2018       Ryzyko   

Zwiększenie bezpieczeństwa zdrowia ludzi i środowiska przez wprowadzenie mechanizmów umożliwiających skuteczną kontrolę i ewentualne ograniczanie upraw GMO - zakłada projekt ustawy o mikroorganizmach i GMO. Podczas drugiego czytania zaproponowano poprawki i projekt skierowano ponownie do komisji.

Więcej o projekcie ustawy pisaliśmy tutaj.

Poprawki do rządowego projektu zgłosił klub Kukiz'15. Jedna z nich dotyczy zobligowania osoby, która zgłosiła zamiar upraw GMO, do ubezpieczenia się od odpowiedzialności cywilnej za ewentualne szkody, mogące powstać w związku z prowadzeniem uprawy GMO. Chodzi m.in. o potencjalną możliwość zanieczyszczenia pól przez uprawy GMO. Druga poprawka - to skrócenie okresu, na jaki będzie dokonywany ewentualny wpis uprawy GMO do rejestru takich upraw, z 5 lat do 2 lat.

Jak przypomniał w piątek poseł sprawozdawca Jan Duda (PiS), prace nad projektem trwają od marca 2017 roku. Po pierwszym czytaniu w Sejmie, projekt skierowano do komisji rolnictwa i środowiska, po czy powołano podkomisję, która zbierała się czterokrotnie, następnie trzykrotnie projekt omawiany był na posiedzeniu komisji i ostatecznie 10 stycznia br. przyjęte zostało sprawozdanie komisji. Poseł zaznaczył, że w pracach nad projektem licznie uczestniczyła strona społeczna, która zgłaszała propozycje poprawek. Większość z nich został uwzględniona.

Wobec zgłoszenia poprawek, projekt ponownie został skierowany do połączonych komisji: rolnictwa i środowiska w celu zaopiniowanie poprawek. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Genetyka i ochrona zasobów przyrodniczych od października na Uniwersytecie w Gdańsku (07 maja 2018)Rezultaty prac nad zamiennikami pasz GMO i chemicznych środków ochrony roślin (26 kwietnia 2018)KE chce zwiększyć zaufanie do badań nad bezpieczeństwem żywności (12 kwietnia 2018)Parlament Europejski dąży do zaostrzenia zasad produkcji ekologicznej (11 kwietnia 2018)Projekt: zakaz pasz GMO od 2024 roku (27 marca 2018)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony