Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista ds. losu i zachowania substancji czynnych w środowisku E-V-A Sp. z o.o.
Remediacja terenów zanieczyszczonych i oczyszczanie wód gruntowych firmy Menard

Projekt noweli ustawy o GMO wróci do prac w komisjach

a+a-    Powrót       29 stycznia 2018       Ryzyko   

Zwiększenie bezpieczeństwa zdrowia ludzi i środowiska przez wprowadzenie mechanizmów umożliwiających skuteczną kontrolę i ewentualne ograniczanie upraw GMO - zakłada projekt ustawy o mikroorganizmach i GMO. Podczas drugiego czytania zaproponowano poprawki i projekt skierowano ponownie do komisji.

Więcej o projekcie ustawy pisaliśmy tutaj.

Poprawki do rządowego projektu zgłosił klub Kukiz'15. Jedna z nich dotyczy zobligowania osoby, która zgłosiła zamiar upraw GMO, do ubezpieczenia się od odpowiedzialności cywilnej za ewentualne szkody, mogące powstać w związku z prowadzeniem uprawy GMO. Chodzi m.in. o potencjalną możliwość zanieczyszczenia pól przez uprawy GMO. Druga poprawka - to skrócenie okresu, na jaki będzie dokonywany ewentualny wpis uprawy GMO do rejestru takich upraw, z 5 lat do 2 lat.

Jak przypomniał w piątek poseł sprawozdawca Jan Duda (PiS), prace nad projektem trwają od marca 2017 roku. Po pierwszym czytaniu w Sejmie, projekt skierowano do komisji rolnictwa i środowiska, po czy powołano podkomisję, która zbierała się czterokrotnie, następnie trzykrotnie projekt omawiany był na posiedzeniu komisji i ostatecznie 10 stycznia br. przyjęte zostało sprawozdanie komisji. Poseł zaznaczył, że w pracach nad projektem licznie uczestniczyła strona społeczna, która zgłaszała propozycje poprawek. Większość z nich został uwzględniona.

Wobec zgłoszenia poprawek, projekt ponownie został skierowany do połączonych komisji: rolnictwa i środowiska w celu zaopiniowanie poprawek. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Trwa nabór przedstawicieli organizacji ekologicznych do Komisji ds. GMM i GMO (06 maja 2019)Dostępne jednolite teksty ustawy o odpadach oraz ustawy o GMO (18 kwietnia 2019)Wkrótce łatwiejszy dostęp do informacji naukowych na temat bezpieczeństwa żywności (13 lutego 2019)Od 1 stycznia 2019 r. wchodzi w życie ustawa o paszach GMO (27 grudnia 2018)Krok w stronę ograniczenia soi GMO w paszach (03 października 2018)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony