
W biuletynie Ministerstwa Klimatu i Środowiska (MKiŚ) i Agencji Rynku Energii S.A (ARE) “Informacja statystyczna o energii elektrycznej”(1) przekazano m.in. podstawowe informacje na temat liczby prosumentów energii odnawialnej od stycznia do końca września br. Sprawę skomentował Ireneusz Zyska, wiceminister MKiŚ i pełnomocnik rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii (OZE).
- Już oficjalnie, mamy ponad 700 tys. prosumentów! Wg raportu ARE, we wrześniu osiągnęliśmy liczbę 705 227 prosumentów PV, posiadających instalacje o łącznej mocy zainstalowanej 4 757,8 MW - napisał na Twitterze.
Z ponad 700 tys. instalacji, które od stycznia do końca września br. odpowiedzialne były za wprowadzenie do sieci 2 183 479,8 MWh, fotowoltaika wiedzie prym w prosumenckim sektorze OZE.
Prosumenci a pozostałe rodzaje instalacji OZE
Daleko za fotowoltaiką plasują się instalacje wodne, których we wrześniu było w Polsce 74, a ich moc zainstalowana wyniosła 1,3 MW. Dzięki nim od stycznia do września br. do sieci OSD wprowadzono 1 538,0 MWh. Z kolei 73 mikroinstalacje wiatrowe na terenie naszego kraju dysponowały mocą zainstalowaną rzędu 0,3 MW - dzięki nim od początku roku do końca trzeciego kwartału br. wprowadzono do sieci energię na poziomie 54,9 MWh. Warto odnotować, że choć instalacje hybrydowe, biogazowe i biomasowe na terenie Polski są jeszcze mniej popularne (jest ich kolejno 43, 30 i 23 szt.), to wprowadzona przez nie ilość energii do sieci (od stycznia do września br.) jest większa (wynosi 176,9, 288,7 i 97,1 MWh) w porównaniu do liczebniejszych mikroinstalacji wiatrowych.

Dziennikarz
Przypisy
1/ Informacja statystyczna o energii elektrycznej Ministerstwa Klimatu i Środowiska i Agencji Rynku Energii S.A. z września br. (nr 9) dostępna jest pod linkiem:https://www.are.waw.pl/badania-statystyczne/wynikowe-informacje-statystyczne#statystyka-elektroenergetyki-polskiej