Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Technolog w Zakładzie Mechaniczno-Biologicznego Przetwarzania Odpadów Prospreco Polska sp. z o.o.
Badania geologiczne i badania środowiska gruntowo-wodnego Remea

Przemysł chemiczny o rezygnacji z plastiku: nie dajmy się zwariować

a+a-    Powrót       25 czerwca 2019       Zrównoważony rozwój   

Rozszerzając opłatę recyklingową nie chronicie Państwo środowiska, ale zarzynacie polski przemysł – żalił się w Sejmie jeden z przedsiębiorców. W kolejce do wdrożenia czekają już kolejne, przyjęte kilka tygodni temu przepisy europejskie.

Podczas wspólnego posiedzenia parlamentarnych zespołów: Zerwij z plastikiem oraz ds. Przemysłu Chemicznego posłowie dyskutowali na temat wyzwań stojących przed branżą w dobie rosnącej u konsumentów świadomości ekologicznej. W trakcie rozmów nie zabrakło gorzkich słów pod adresem przyjętej w tym miesiącu dyrektywy 2019/904 w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko, a także procedowanej przez Sejm nowelizacji rozszerzającej tzw. opłatę recyklingową na torebki foliowe o grubości powyżej 50 mikrometrów. – Nie sprzeciwiamy się ochronie środowiska, ale jako branża apelujemy o rozwagę w przyjmowaniu przepisów krajowych. Nie starajmy się za wszelką cenę być mądrzejsi od Papieża i nie wprowadzajmy środków zbyt drastycznych – prosił w Sejmie Janusz Modzelewski z firmy Kompol, producent i dystrybutor opakowań z tworzyw sztucznych.

Polska tworzywami sztucznymi stoi

Krajowy przemysł chemiczny bryluje w Europie w co najmniej kilku obszarach. – Wiedziemy prym przede wszystkim w sektorze stolarki otworowej. Jesteśmy niekwestionowanym liderem w produkcji okien i drzwi z tworzyw sztucznych, a także tzw. folii stretch. Tej drugiej produkujemy dwukrotnie więcej, niż jesteśmy w stanie wchłonąć krajowym popytem. Reszta to nasz produkt eksportowy – chwalił się Robert Szymon z Polskiego Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych. Efektem szybkiego rozwoju są m.in. poczynione w ostatnich latach nakłady inwestycyjne w nowoczesne maszyny i zwiększone zatrudnienie. Znakomite wyniki mogą się jednak pogorszyć za sprawą przygotowanych w Brukseli i Warszawie regulacji.

Nie znamy dnia ani godziny

Przyjęta w czerwcu br. w ekspresowym tempie dyrektywa zakazująca obrotu aż dziesięcioma różnymi produktami plastikowymi jednorazowego użytku wzbudza emocje w całej Europie. Jak każda dyrektywa wskazuje ona jednak wyłącznie na cel, do którego realizacji zobowiązane zostały wszystkie państwa członkowskie. Teraz od każdego z nich indywidualnie zależeć będzie poprzez jakie mechanizmy krajowe to się stanie. Polscy przedsiębiorcy z branży chemicznej, nauczeni ostatnim doświadczeniem z wprowadzania tzw. opłaty recyklingowej za torby foliowe, obawiają się, że polski ustawodawca pójdzie we wdrażaniu tych przepisów o kilka kroków za daleko. – Wprowadzona w 2018 r. opłata dawała nam de facto cztery miesiące na przygotowanie się. Przyjęliśmy ją jednak na klatę. Tymczasem teraz okazuje się, że wprowadzona zostanie kolejna danina [przyp. red. - rząd zaproponował przepisy rozszerzające opłatę recyklingową na torby o grubości powyżej 50 mikrometrów]. Takim działaniem nie chronicie Państwo środowiska, ale zarzynacie polski przemysł – żalił się jeden z przedstawicieli branży. Jego zdaniem dobrze prosperujące w ostatnich latach firmy poczyniły ogromne nakłady inwestycyjne. Tymczasem kolejne obostrzenia są dla nich zaskoczeniem i stawiają pod znakiem zapytania sensowność poniesionych w dobrej wierze inwestycji.

Emocje studził prezes Grupy Azoty S.A. Wojciech Wardacki który przekonuje, że głosy branży mówiące o rychłych zwolnieniach i upadkach firm są mocno przesadzone. – Nie jest tak źle. Firmy to odczują, ale snucie tak czarnych wizji nosi już znamiona psychozy – kwitował.

Zdaniem obecnych podczas posiedzenia przedstawicieli Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii najlepszym forum do przedstawienia swoich racji przez przemysł chemiczny jest aktualnie powołany przez ten resort Zespół ds. Konkurencyjności przemysłu chemicznego(1). Posłowie obiecali również, że w trakcie prac nad przepisami umożliwią przedsiębiorcom aktywny udział w pracach właściwych komisji.

Kamil Szydłowski: Dziennikarz, prawnik

Przypisy

1/ Zespół ds. Konkurencyjności przemysłu chemicznego
https://www.gov.pl/web/przedsiebiorczosc-technologia/zespol-ds-konkurencyjnosci-przemyslu

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Wiceminister Ozdoba: Od 2022 r. producenci zaczną płacić za wprowadzane na rynek opakowania (05 sierpnia 2020)Plastic tax a globalny niedobór recyklatu (23 lipca 2020)Podatek od plastiku? To już pewne (22 lipca 2020)Rok bez plastikowych jednorazówek na Wyspie Księcia Edwarda (13 lipca 2020)31 proc. plastiku z Europy trafia do oceanu (06 lipca 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony