
© tadamichi
Prace nad wprowadzeniem w Polsce systemu rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP) toczą się już od dawna. Termin transpozycji przepisów wynikających z dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/851 z dnia 30 maja 2018 r. zmieniającej dyrektywę 2008/98/WE w sprawie odpadów minął 5 lipca 2020 r., a termin na dostosowanie systemów rozszerzonej odpowiedzialności producenta do wymagań tej dyrektywy – zgodnie z przepisami zawartymi w dyrektywie - upływa 5 stycznia 2023 r.
Założenia do projektu ustawy wdrażającej w Polsce ROP światło dzienne ujrzały 30 kwietnia 2021 r., projekt ustawy opublikowano natomiast 8 sierpnia 2021 r. Konsultacje projektu ustawy miały trwać do 8 września 2021 r., z uwagi na liczne prośby kierowane do Ministerstwa Klimatu i Środowiska (MKiŚ) zostały jednak przedłużone do dnia 20 września 2021 r.
Czytaj też: Najpierw ROP, potem system kaucyjny
- Tymczasem polski projekt jest coraz bliżej sejmowego śmietnika, zamiast mównicy – wskazuje Polskie Stowarzyszenie Zero Waste.
Interpelacja poselska ws. ROP
Andrzej Szejna (Nowa Lewica) skierował pytanie(1) do minister klimatu i środowiska Anny Moskwy w sprawie postępów prac nad ustawą. - Jak wyglądają prace nad nowym systemem ROP z opcją ekomodulacji w kierunku zwiększenia recyklingu odpadów opakowaniowych dla tworzyw sztucznych do 50% w 2025 roku i 55% w 2026 roku? – pyta. W odpowiedzi udzielonej przez Jacka Ozdobę, podsekretarza stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, czytamy, że aktualnie trwają prace nad wprowadzeniem zmian do krajowego systemu ROP dla opakowań, które wynikają z zapisów dyrektywy odpadowej. - Projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw był przedmiotem konsultacji, opiniowania i uzgodnień oraz jest dostępny w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pod numerem UC81 – wskazuje wiceminister Ozdoba. Jak dodaje, prace skupiają się „nad uwzględnieniem w projekcie części ze zgłoszonych uwag”.
Czytaj też: [WYWIAD] Myślenie, że nowy ROP da „furę nowego pieniądza” to pułapka. I tak zapłaci konsument
Grad uwag do projektu ustawy ROP
Ustawa ta spotkała się z krytyką ze strony organizacji branżowych. - Niestety, zmuszeni jesteśmy wyrazić nasze głębokie rozczarowanie i konsternację treścią przedstawionego projektu ustawy – pisali we wspólnym stanowisku przedstawiciele Związku Pracodawców Przemysłu Opakowań i Produktów w Opakowaniach EKO-PAK, Polskiej Federacji Producentów Żywności Związek Pracodawców, Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego, POLBISCO Stowarzyszenia Polskich Producentów Wyrobów Czekoladowych i Cukierniczych, Stowarzyszenia Krajowej Unii Producentów Soków oraz Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego. Więcej na ten temat tutaj.
Przedstawiciele Związku Przedsiębiorców i Pracodawców wskazywali ponadto, że przedstawiony model ROP jest sprzeczny z podstawowymi założeniami dyrektywy odpadowej.
Polskie Stowarzyszenie Zero Waste wskazuje natomiast, że „każdy dzień zwłoki i śmiesznie niskich stawek ROP to gigantyczne zyski dla przemysłu, a za usuwanie odpadów płaci każdy obywatel bez względu na to, jakich wyborów konsumenckich dokonuje, czy pije napoje w jednorazowych butelkach, czy nosi butelkę z filtrem, do której wlewa wodę z kranu”. - Dla przypomnienia – polska stawka ROP to obecnie 5 euro za tonę plastikowych opakowań wprowadzanych na polski rynek, podczas gdy Czesi płacą 206 euro, a Niemcy – 1263 euro – wskazuje Zero Waste.
Czytaj też: Jak przedsiębiorcy postrzegają zaplanowane zmiany systemu ROP?
Jak informuje resort, w ramach prowadzonych konsultacji międzyresortowych oraz opiniowania i konsultacji publicznych do MKiŚ wpłynęło ponad 1200 uwag od ponad 100 podmiotów. - Uwagi do projektu ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw (UC81) zostały zgłoszone w ramach uzgodnień międzyresortowych, opiniowania i konsultacji publicznych. W ramach uzgodnień międzyresortowych 6 resortów zgłosiło około 70 uwag, w ramach opiniowania kilkanaście podmiotów zgłosiło około 300 uwag, w ramach konsultacji publicznych około 90 podmiotów zgłosiło około 850 uwag (liczba nie uwzględnia uwag zdublowanych) – wskazał resort w odpowiedzi na zapytanie redakcji Teraz Środowisko.
Jak dodano, przygotowanie nowej wersji projektu jest przewidziane na I połowę 2022 r.

Dziennikarz, inżynier środowiska
Przypisy
1/ Interpelacja nr 30900 w sprawie hierarchizacji postępowania i zagospodarowania odpadów komunalnych oraz stopniowego wdrażania gospodarki o obiegu zamkniętym:https://www.sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/interpelacja.xsp?typ=INT&nr=30900&view=6