Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Inspektor ds. fitosanitarnych Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa
SklepSUEZ.pl - podstawiamy kontener na odpady pod Twój dom - i masz to z głowy! firmy SUEZ

Służbowe legitymacje WIOŚ umożliwią kontrole bez zapowiedzi

a+a-    Powrót       10 sierpnia 2018       Odpady   

Inspektorzy ochrony środowiska będą mogli dokonywać kontroli jedynie na podstawie okazania służbowej legitymacji, bez konieczności posiadania dodatkowego upoważnienia. Jak czytamy w ocenie skutków opublikowanego wczoraj rozporzązenia, ma to szczególne znaczenie, gdy kontrole przeprowadzane są w nagłych przypadkach.

Projekt rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie wzoru legitymacji służbowej inspektora Inspekcji Ochrony Środowiska znajduje się tutaj. Wzór legitymacji zamieszczono w załączniku do rozporządzenia.

Przewiduje się, że wprowadzenie służbowych legitymacji inspektorów usprawni ich pracę i umożliwi podjęcie działań związanych z kontrolą należącą do kompetencji Inspekcji Ochrony Środowiska.

Projekt oddziałuje na następujące podmioty:

  1. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (Możliwość przeprowadzania kontroli interwencyjnych wyłącznie na podstawie legitymacji bez dodatkowego upoważnienia),
  2. wojewódzkie inspektoraty ochrony środowiska (Tak jak w przypadku GIOŚ),
  3. policja (Udzielanie pomocy inspektorom w toku wykonywania czynności kontrolnych),
  4. inne organy kontroli (Tak jak w przypadku policji),
  5. podmioty podlegające kontroli dokonywanej przez Inspekcję Ochrony Środowiska (Wzmocnienie działalności kontroli IOŚ: kontroli interwencyjnej bez wcześniejszego zawiadomienia o zamiarze jej przeprowadzenia, a także w porze nocnej. Polepszenie sytuacji przedsiębiorców działających legalnie i respektujących przepisy z zakresu ochrony środowiska).

Projekt rozporządzenia nie będzie przedmiotem konsultacji publicznych i opiniowania. Przepisy wejdą w życie w dzień po jego ogłoszeniu.

Dominika Adamska: Sekretarz redakcji, geograf Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Prokuratura wszczęła śledztwo ws. odpadów poprzemysłowych w Nowej Hucie (19 lipca 2019)Poradnik przeprowadzania kontroli pieców (17 lipca 2019)Krakowscy radni chcą niezależnych badań stanu gleb i wód na terenach poprzemysłowych w Nowej Hucie (15 lipca 2019)Odpadowego ABC ciąg dalszy – opłata produktowa: podatek i/czy sankcja? (10 lipca 2019)Składowisko toksycznych chemikaliów w Zgierzu do kontroli (04 lipca 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony