Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Główny specjalista w Wydziale Instrumentów Środowiskowych Ministerstwo Środowiska
SklepSUEZ.pl - podstawiamy kontener na odpady pod Twój dom - i masz to z głowy! firmy SUEZ

Służbowe legitymacje WIOŚ umożliwią kontrole bez zapowiedzi

a+a-    Powrót       10 sierpnia 2018       Odpady   

Inspektorzy ochrony środowiska będą mogli dokonywać kontroli jedynie na podstawie okazania służbowej legitymacji, bez konieczności posiadania dodatkowego upoważnienia. Jak czytamy w ocenie skutków opublikowanego wczoraj rozporzązenia, ma to szczególne znaczenie, gdy kontrole przeprowadzane są w nagłych przypadkach.

Projekt rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie wzoru legitymacji służbowej inspektora Inspekcji Ochrony Środowiska znajduje się tutaj. Wzór legitymacji zamieszczono w załączniku do rozporządzenia.

Przewiduje się, że wprowadzenie służbowych legitymacji inspektorów usprawni ich pracę i umożliwi podjęcie działań związanych z kontrolą należącą do kompetencji Inspekcji Ochrony Środowiska.

Projekt oddziałuje na następujące podmioty:

  1. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (Możliwość przeprowadzania kontroli interwencyjnych wyłącznie na podstawie legitymacji bez dodatkowego upoważnienia),
  2. wojewódzkie inspektoraty ochrony środowiska (Tak jak w przypadku GIOŚ),
  3. policja (Udzielanie pomocy inspektorom w toku wykonywania czynności kontrolnych),
  4. inne organy kontroli (Tak jak w przypadku policji),
  5. podmioty podlegające kontroli dokonywanej przez Inspekcję Ochrony Środowiska (Wzmocnienie działalności kontroli IOŚ: kontroli interwencyjnej bez wcześniejszego zawiadomienia o zamiarze jej przeprowadzenia, a także w porze nocnej. Polepszenie sytuacji przedsiębiorców działających legalnie i respektujących przepisy z zakresu ochrony środowiska).

Projekt rozporządzenia nie będzie przedmiotem konsultacji publicznych i opiniowania. Przepisy wejdą w życie w dzień po jego ogłoszeniu.

Dominika Adamska: Sekretarz redakcji, geograf Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

CBA zawiadomiło prokuraturę ws. działania MPO na szkodę finansową Warszawy (09 października 2019)W Katowicach powstanie mapa zanieczyszczeń powietrza (07 października 2019)Kontrola WIOŚ w jednej z firm odbierających odpady z „Czajki” (27 września 2019)Sprawą osadów ściekowych z „Czajki” zajmie się prokuratura (24 września 2019)GIOŚ wzywa gminy do sprawdzenia procedur na wypadek awarii oczyszczalni (19 września 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony