Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista ds. logistyki Eneris Surowce S.A.
Zagospodarowanie folii rolniczej SUEZ

Mandat za brak deklaracji odpadowej? Tak, teraz może wlepić go straż miejska

a+a-    Powrót       08 września 2020       Odpady   

Strażnicy miejscy mogą karać za brak deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi lub zawarcie w niej niezgodnej z prawdą informacji o kompostowaniu bioodpadów. Rozporządzenie w tej sprawie weszło w życie 4 września br.

Od piątku, 4 września br., do porządku prawnego weszło rozporządzenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji zmieniające rozporządzenie w sprawie wykroczeń(1), które przyznaje strażnikom straży gminnych uprawnienie do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego. Nowe prawodawstwo wynika ze wcześniejszych zmian w ustawie o elektromobilności i paliwach alternatywnych oraz ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Za co mandat od strażnika?

Na mocy rozporządzenia strażnicy miejscy są uprawnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego za brak złożonej deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi lub nie złożenia nowej deklaracji w przypadku zmiany danych będących podstawą ustalenia wysokości należnej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi - mowa tu np. o niedokonaniu zmiany zadeklarowanej liczby domowników na większą, co powodowałoby wzrost opłaty za odbiór odpadów. Mandatem mają zostać ukarane także te osoby, które złożyły deklarację, ale w niej skłamały, deklarując np. posiadanie przydomowego kompostownika, a w rzeczywistości nie posiadanie go lub nie kompostowanie w nim odpadów.

Czytaj też: Deklaracje śmieciowe bez danych osobowych. Prezes UODO chce lepszego nadzoru nad uchwałami gmin

Ponadto przewiduje się także, że straż miejska może wystawić mandat za nie przestrzeganie ograniczeń w dostępie do strefy czystego transportu w wysokości do 500 zł.

Deklaracje odpadowe? Nie składamy ich

Problem niezłożonych przez mieszkańców deklaracji odpadowych, jak wskazują samorządowcy, jest duży. Jak wynika z przedstawionego przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sierpniu ub. r. raportu z badania rynku usług związanych z gospodarowaniem odpadami komunalnymi w gminach miejskich w latach 2014-2019, liczba mieszkańców wynikająca ze złożonych deklaracji odpadowych jest przeciętnie (według mediany) niższa o 17 proc. od tej wynikającej ze statystyk Głównego Urzędu Statystycznego.

Dla przykładu systemem zbiórki odpadów komunalnych objętych jest w podwarszawskich Markach 35 tys. osób, tymczasem, jak czytamy na stronie tamtejszego urzędu miejskiego, miasto zamieszkuje 40-45 tys. osób. A to oznacza, że nawet 30 proc. mieszkańców miasta unika odprowadzania opłat za gospodarowanie odpadami lub znacznie je zaniża. - Urząd miasta w ubiegłym roku dołożył do wywozu odpadów około 4 mln zł – podano w komunikacie. Z tego też powodu od 1 sierpnia br. w Markach zdecydowano odejść od systemu rozliczeń za gospodarowanie odpadami „od osoby” i przejść na system „od zużycia wody”.

Joanna Spiller: Dziennikarz, inżynier środowiska Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Przypisy

1/ Pełna treść rozporządzenia dostępna tutaj:
https://www.teraz-srodowisko.pl/prawo/rozporzadzenie-z-dnia-04-08-2020-dz.-u.-2020-poz.-1420-4282.html

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Co wspólnego mają Göteborg i Ciechanów? IV dzień Międzynarodowej Konferencji Eco-Miasto 2020 (25 września 2020)GIOŚ: odpady, które trafią do Rębiszowa, nie są niebezpieczne ani toksyczne (25 września 2020)WSA: dodatkowe kryteria różnicowania ustalonej już metody obliczania opłaty śmieciowej niezgodne z prawem (18 września 2020)Rzecznik MŚP interweniuje w sprawie opłat za odbiór odpadów komunalnych dla firm w stolicy (07 września 2020)Minister Klimatu wydał objaśnienia prawne w sprawie obowiązku zbierania odbieranych odpadów komunalnych (20 sierpnia 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony