Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Menadżer ds. Ciepłownictwa Krajowa Agencja Poszanowania Energii | KAPE S.A.
Pożyczka termomodernizacyjna na modernizację budynków wielorodzinnych firmy Alior Bank

W Krakowie 97 proc. budynków ogrzewanych ekologicznie

a+a-    Powrót       13 stycznia 2020       Powietrze i klimat   

97 proc. budynków mieszkalnych, użyteczności publicznej i biurowych w Krakowie jest ogrzewanych w sposób proekologiczny – informuje Urząd Miasta. Pod Wawelem zakończył się właśnie okres rozliczeń zeszłorocznych dotacji w ramach Programu Ograniczania Niskiej Emisji.

Jak wyliczono w Krakowie pozostało jeszcze 2850 pieców w ponad 2050 budynkach. Jak obrazuje mapa krakowskich dzielnic najmniej palenisk węglowych pozostało w Bieńczycach (19) i Mistrzejowicach (20). Najgorzej jest w Dębnikach (276) i Sworszowicach (258). Na Starym Mieście doliczono się 112 "kopciuchów".

Pomoc dla mieszkańców

1 września 2019 roku wszedł w życie całkowity zakaz palenia paliwami stałymi na terenie miasta. Część osób nie zdążyła jednak przygotować się na zmianę przepisów. Chodzi głownie o lokatorów mieszkających w budynkach zarządzanych przez administrację lub prywatne podmioty. Jak zapewnia jednak Jerzy Muzyk, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju, miasto nie pozostawia ich bez pomocy.

- W pierwszej kolejności obowiązek zapewnienia odpowiedniej temperatury w mieszkaniu spoczywa na administracji budynku, ale zachęcam, by informować o swojej sytuacji pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, straży miejskiej czy Wydziału ds. Jakości Powietrza. Będziemy interweniować, aby w miarę możliwości pomóc i nikogo nie pozostawić samego z tym problemem – dodaje wiceprezydent.

W budżecie na 2020 r. zarezerwowano kolejne środki finansowe na programy dofinansowujące proekologiczne działania krakowian. 3 mln zł przeznaczono na program likwidacji instalacji grzewczych na paliwo stałe, 2,5 mln zł - na dofinansowanie instalacji odnawialnych źródeł energii (pomp ciepła, kolektorów słonecznych), a 3 mln zł - na program termomodernizacji budynków jednorodzinnych.

Wina po stronie sąsiadów

Pomiary wskazują, że po wprowadzeniu w Krakowie we wrześniu całkowitego zakazu spalania węgla i drewna jakość powietrza w mieście poprawiła się. Jednak problemem są nadal okoliczne gminy. Urząd Marszałkowski szacuje, że 15 proc. zanieczyszczeń dociera nad Kraków z gmin ościennych. Zgodnie z decyzją sejmiku województwa do końca 2022 roku mieszkańcy, którzy ogrzewają swoje domy "kopciuchami", będą musieli je wymienić na ekologiczne ogrzewanie. Natomiast do 2026 roku na terenie województwa nie powinno już być kotłów trzeciej i czwartej generacji. W całej Małopolsce trzeba będzie wymienić ok. 450 tys. pieców.

Źródło: Portal Samorządowy PAP

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Raport: przemysł wytwórczy i producenci żywności najbardziej wpływają na środowisko (06 lutego 2020)Suwałki: Prawie milion złotych na wymianę pieców (21 stycznia 2020)Gminy woj. śląskiego dostały z POIiŚ dotacje na likwidację niskiej emisji (17 stycznia 2020)Kto zaprojektuje energooszczędny basen? Miasto i gmina Piaseczno organizuje konkurs (31 grudnia 2019)Likwidacja „kopciuchów” stoi w miejscu (30 grudnia 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony