
Grupa ekspertów, powołana przez Komisję Europejską w celu opracowania wskazówek ułatwiających transformację całego sektora finansowego UE w kierunku „zielonej i czystej ekonomii”, opublikowała ostatnio wyniki swojej pracy(1). Jak czytamy w raporcie, skala wyzwań inwestycyjnych jest daleko poza zasięgiem samego sektora publicznego. Dlatego też, aby osiągnąć cele klimatyczne, niezbędne jest zaangażowanie prywatnych środków. Do tego natomiast potrzebna jest zmiana całego systemu finansowania – jego kultury i zachęt.
180 miliardów euro rocznie
Zdaniem ekspertów Unia Europejska przoduje w kwestii zadeklarowanych (i wprowadzanych w życie) zobowiązań dotyczących np. redukcji emisji CO2. Niemniej potrzebne są dodatkowe inwestycje, o łącznej wartości 180 miliardów euro rocznie, w takich sektorach, jak renowacja i poprawa efektywności energetycznej budynków, produkcja energii ze źródeł odnawialnych czy transport niskoemisyjny.
W swoim raporcie eksperci wiele uwagi poświęcają planowaniu długoterminowych działań, współpracy na różnych polach oraz wspieraniu zrównoważonych inwestycji. Najważniejsze działania zaproponowane w raporcie to:
- klasyfikacja systemu, aby rozjaśnić, co kryje się za hasłem „zrównoważony” (ang. sustainable),
- określenie obowiązków inwestorów, jeśli chodzi o wdrożenie bardziej zrównoważonego systemu finansowego,
- polepszanie sposobu ujawniania przez instytucje finansowe i firmy informacji o tym, jak zrównoważony rozwój jest uwzględniany w procesach decyzyjnych,
- stworzenie etykiety dla zielonych funduszy inwestycyjnych dla całego obszaru UE,
- włączenie zrównoważonego rozwoju do mandatów europejskich organów nadzoru (the European Supervisory Authorities – ESAs),
- wypracowanie europejskich standardów dla zielonych obligacji.
Na bazie zaproponowanych rekomendacji KE ukończy swoją strategię przejścia do systemu finansowego, który faworyzuje zrównoważone inwestycje. Obie publikacje – raport ekspertów i strategia Komisji – będą dyskutowane na konferencji wysokiego szczebla, która odbędzie się 22 marca br. w Brukseli.
Cel: zamienić teorię w praktykę
W sektorze prywatnym już teraz są podmioty, które dobrowolnie deklarują podejmowanie działań w duchu zrównoważonego rozwoju. Takie firmy skupia Światowa Rada Biznesu ds. Zrównoważonego Rozwoju (World Business Council for Sustainable Development – WBCSD).
Przykładem działania na dużą skalę jest nowa inicjatywa WBCSD o nazwie Factor10. Wiodące światowe firmy połączyły siły w celu wdrożenia circular economy. Jak podaje WBCSD, firmy zrzeszone w Factor10 wspólnie osiągają roczny przychód w wysokości 1,6 biliona dolarów. Wyjątkowość inicjatywy polega na tym, że wychodzi ona poza firmowe departamenty ds. zrównoważonego rozwoju. Na ten rok wyznaczono trzy priorytetowe obszary:
- rozwijanie rozwiązań transformujących cały łańcuch wartości, aby otworzyć biznes na możliwości stwarzane przez circular economy,
- pogłębianie wiedzy z zakresu circular economy,
- globalne wzmocnienie głosu biznesu.
Osiągnięcie tych celów ma przede wszystkim pozwolić przekuć wzniosłe idee w akceptowalne praktyki biznesowe.

Sekretarz redakcji, geograf
Przypisy
1/ Final Report 2018 by the High-Level Expert Group on Sustainable Financehttps://ec.europa.eu/info/sites/info/files/180131-sustainable-finance-final-report_en.pdf