Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista ds. ochrony środowiska Stena Recycling Sp. z o. o.
Najszerszy wybór podestów i podnośników koszowych firmy ROTHLEHNER

800 tys. euro oszczędności dzięki lokalnemu kompostowaniu

a+a-    Powrót       22 grudnia 2017       Odpady   

Przykład francuskiego miasta Besançon (czyt. bezãsą̣) pokazuje, że rozproszone, lokalne kompostowanie może przynieść zaskakujące efekty ekonomiczne i skutkować znacznym zmniejszeniem ilości odpadów.

System ten obejmuje na dziś 70 proc. mieszkańców 117-tysięcznego Besançon i okolic. Kompostują oni głównie resztki jedzenia – we własnych, przydomowych kompostownikach, w kompostownikach znajdujących się bezpośrednio w budynkach wielorodzinnych, które zamieszkują albo w niedużej odległości od ich miejsca zamieszkania.

Ten system kompostowania w 2016 r. zapobiegł przekazaniu do spalarni 436 ton bioodpadów. Osiągnięte w ten sposób oszczędności w wysokości 792 900 euro to jedynie koszty przetwarzania odpadów, przy czym należałoby do nich doliczyć jeszcze te związane z selektywną zbiórką.

Cel: mniej niż 100 kg odpadów resztkowych na mieszkańca rocznie

Jak mówi Ferran Rosa odpowiedzialny za politykę odpadową w Zero Waste Europe, Besançon jest doskonałym przykładem inteligentnego wykorzystania zasobów, udowadniając, że możemy przejść do gospodarki o obiegu zamkniętym, wykorzystując do tego nieskomplikowane technologie, a także w sposób zdecentralizowany i tani.

Dla mieszkańców Besançon kompostowanie to zresztą nic nowego – już w latach 2009-2014 obserwowano spadek zawartości bioodpadów w odpadach komunalnych z 67 kg na osobę do 36 kg. Ilość odpadów resztkowych zmniejszyła się z 217 kg na mieszkańca w 2009 r. do niecałych 150 kg w 2016 r. Cel na najbliższe lata to zejście poniżej 100 kg.

Nie bez znaczenia dla osiągnięcia tego pozytywnego wyniku było także wprowadzenie w 2012 r. systemu PAYT (płacisz tylko za śmieci wytworzone) oraz duże wsparcie ze strony lokalnego konsorcjum zajmującego się gospodarką odpadami (w tym edukacja ekologiczna na wysokim poziomie).

Studium przypadku, na razie w języku angielskim, można ściągnąć bezpłatnie ze strony organizacji Zero Waste Europe(1), któraprzygotowała je w ramach szerszego programu udostępniania najlepszych praktyk w dziedzinie gospodarki odpadami i zapobiegania powstawaniu odpadów.

Ewa Szekalska: Dziennikarz

Przypisy

1/ French city of Besançon saves €800,000 through extensive use of decentralised composting
https://zerowasteeurope.eu/2017/12/france-besancon-saves-decentralised-composting/

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Wszystko sprowadza się do selektywnej zbiórki (10 września 2019)Dobrze utrzymany kompostownik ma przyjemny zapach leśnej próchnicy (10 września 2019)Darmowe kompostowniki wkraczają do miast (10 września 2019)Biotworzywa. Nieśmiały trend czy konieczność, której nie uniknie przemysł? (10 września 2019)Wykorzystujemy potencjał bioodpadów w zbyt małym stopniu (09 września 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony