Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Doradca techniczny w Dziale Serwisu (pompy ciepła) Nibe-Biawar Sp z o.o.
Smart Room Heating - aplikacja, która wspiera wydajność pomp ciepła firmy Glen Dimplex Polska

Eksperci: 450 mld zł rozwiązałoby problem niskiej emisji w ciągu dekady

a+a-    Powrót       24 maja 2019       Energia   

Realizacja tylko programu termomodernizacji budynków pozwoliłaby na zmniejszenie do 2050 r. zużycia węgla o 7,2 mln ton i gazu o 1,7 mld m sześc. w stosunku do roku 2016. To oznacza roczną redukcję emisji pyłów o 50 tys. ton oraz CO2 o 21 mln ton.

Podczas jubileuszowego, pięćdziesiątego posiedzenia Parlamentarnego Zespołu Górnictwa i Energii posłowie dyskutowali na temat opublikowanego przed kilkoma tygodniami przez Fundację Forum Energii raportu ‘Czyste ciepło 2030. Strategia dla ciepłownictwa'. Zadaniem ekspertów było uzyskanie odpowiedzi na pytanie, jak w sposób efektywny kosztowo i sprawiedliwy społecznie sprawić, aby do 2030 r. ogrzewanie przestało być źródłem smogu w Polsce. Autorzy analizy wskazują, że możliwe jest w tym czasie w Polsce osiągnięcie nawet 32-procentowego udziału OZE w ciepłownictwie oraz redukcja emisji CO2 o 30 proc. Dodatkowe 20 lat to już szansa nawet na 60-procentowy udział OZE w ciepłownictwie oraz redukcję emisji CO2 o 80 proc. Na realizację niezbędnych zadań Polska musiałaby wydać 440-450 mld zł w ciągu najbliższej dekady.

Skąd wziąć środki?

- Inwestycje w zaopatrzenie w ciepło można sfinansować przy użyciu takich instrumentów, jak: środki własne, dotacje, dopłaty do kredytów, pożyczki (preferencyjne), obligacje, gwarancje i inwestycje kapitałowe oraz inwestycje w formule ESCO (ang. Energy Service Company) – mówił w Sejmie Andrzej Rubczyński, dyrektor ds. strategii ciepłownictwa w Forum Energii. – Wiem, że łączna kwota może na pierwszy rzut oka przerażać. Pamiętajmy jednak, że tylko koszt termomodernizacji budynków szacujemy na 252 mld zł. Poza tym zakładamy, że transformacja zostanie w tym scenariuszu sfinansowana nie przez jednego (państwo) inwestora, ale tysiące inwestorów indywidualnych – dodaje. Znaczna część środków powinna zostać zdaniem autorów raportu skierowana do społeczeństwa w postaci niskooprocentowanych pożyczek. Kluczowe jest też wzmocnienie małych przedsiębiorstw energetyki cieplnej (PEC) oraz ułatwienie im dostępu do finansowego wsparcia inwestycji w OZE i kogenerację, np. poprzez powołanie dedykowanego funduszu gwarancji kredytowych. Przygotowanie takich projektów można sfinansować np. z wykorzystaniem unijnego mechanizmu ELENA (ang. European Local Energy Assistance).

Przestańmy martwić się ceną

Modernizacja ciepłownictwa połączona z termomodernizacją budynków wiąże się nierozerwalnie ze wzrostem jednostkowego kosztu wytworzenia ciepła. Jest to zdaniem ekspertów nieunikniony skutek wydatków inwestycyjnych oraz wyższych kosztów zmiennych przypadających na zmniejszony w efekcie termomodernizacji strumień ciepła. W polityce regulacyjnej należy zatem odejść od zasady minimalizacji ceny ciepła dla gospodarstwa domowego na rzecz zasady utrzymania kosztu ogrzewania gospodarstwa domowego na wyznaczonym poziomie. Mówiąc prościej: ceny ciepła nie będą nam straszne wtedy, gdy ograniczymy jego zużycie. – Najwyższy czas nie rozliczać się już z liczby przeszkolonych na dany temat osób, ale z liczby zredukowanych gigadżuli energii – zakończył z kolei swoją wypowiedź jeden z obecnych podczas posiedzenia Zespołu uczestników.

Kamil Szydłowski: Dziennikarz, prawnik

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Gmina Słupsk: Dofinansowanie modernizacji instalacji C.O i C.W.O w budynkach użyteczności publicznej (29 sierpnia 2019)Śmiały plan wiedeńskiego portu lotniczego: zero emisji CO2 w 2030 r. (27 sierpnia 2019)Ogólnopolska baza danych urządzeń grzewczych z dofinansowaniem (05 sierpnia 2019)Wielkopolskie: 120 wniosków ws. wymiany pieców w powiecie poznańskim (17 czerwca 2019)Zielona Wstążka #DlaPlanety (03 czerwca 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony