Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Inspektor w Wydziale Ochrony Przyrody i Obszarów Natura 2000 RDOŚ w Opolu
Inspektor ds. fitosanitarnych Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa

GDOŚ zachęca do głosowania na Podkowca

a+a-    Powrót       17 kwietnia 2019       Zrównoważony rozwój   

Projekt Life Podkowiec+, został nominowany do nagród Najlepszy z najlepszych oraz Nagrody obywatelskiej konkursu Life Awards 2019 w kategorii Nature.

W przypadku nagrody Najlepszy z najlepszych decyduje jury Komisji Europejskiej. Natomiast o sukcesie Nagrody obywatelskiej liczba głosów oddanych w głosowaniu. Zachęcamy więc do zapoznania się z założeniami projektu Life Podkowiec+, wszystkie informacje dostępne są na stronie internetowej projektu Life Podkowiec+.

Głosowanie odbywa się poprzez Internet. Aby oddać głos:

  • Krok 1. Wejdź na stronę www.lifeawards.eu i kliknij na pole z nazwą projektu LIFE PODKOWIEC+.
  • Krok 2. Przy opisie projektu kliknij na pole GŁOSUJ NA TEN PROJEKT.
  • Krok 3. Wpisz swój adres poczty internetowej w pole ENTER YOUR E-MAIL i kliknij na pole POTWIERDŹ GŁOSOWANIE.
  • Krok 4. Otrzymasz na swój adres e-mail informację z linkiem, na który należy kliknąć lub skopiować go do pola adresu przeglądarki internetowej. Poprawne wykonanie tej procedury zostanie potwierdzone wyświetleniem strony z podziękowaniem.

W ochronę podkowca małego i nietoperzy angażuje się wiele podmiotów, w tym regionalne dyrekcje ochrony środowiska

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach zrealizowała projekt ratowania przed zawaleniem jaskini Szachownica, w której licznie zimują nocki duże.

Regionalne Dyrekcje Ochrony Środowiska w Opolu, Krakowie i Rzeszowie, dzięki dofinansowaniu z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 realizują prace remontowe w obiektach, w których siedliskują nietoperze.

Opolska Dyrekcja realizuje projekt Ochrona in situ wybranych siedlisk i gatunków w opolskich obszarach Natura 2000. Jednym z kilku elementów projektu jest remont dachu kotłowni w Sławniowicach w celu utrzymania cech siedliska podkowca małego. Obiekt położony na terenie obszaru Natura 2000 Ostoja Sławniowicko-Burgrabicka i jest kluczowym stanowiskiem dla podkowca małego w Polsce.

Małopolski projekt Ochrona nietoperzy i siedlisk kserotermicznych w Małopolsce zakłada remonty dachów w ośmiu ostojach podkowca małego oraz budowę platform na guano w dwóch ostojach. Łącznie dzięki projektowi zachowanych zostanie 9 stanowisk letnich nietoperzy - podkowca małego, nocka orzęsionego i nocka dużego - zabezpieczone zostanie 1 stanowisko zimowe, poprawione warunki w otoczeniu 10 kolonii letnich oraz poprawione warunki siedliskowe wewnątrz 15 stanowisk letnich. W kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa we Florynce, stanowisku nocków dużych, podkowców małych i gacków brunatnych, już rozpoczęły się prace remontowe.

Rzeszowska Dyrekcja otrzymał dofinansowanie na projekt Ochrona zagrożonych gatunków nietoperzy w ramach sieci Natura 2000 w województwie podkarpackim. Przewidziano remonty dachów i konstrukcji budynków, budowę platform na guano i prace adaptacyjne w koloniach letnich. W ramach ochrony zimowisk nietoperzy zaplanowano ograniczenie dostępu ludzi do miejsc hibernacji nietoperzy, adaptacje, umożliwiające zajmowanie nowych i polepszające warunki w już zajmowanych stanowiskach hibernacyjnych. Ponadto stwarzane będą nowe miejsca rozrodu w siedliskach leśnych. Wszystkie działania ochrony czynnej przewidziane są do realizacji w 6 obszarach Natura 2000.

Źródło: GDOŚ

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Trwają zgłoszenia do Europejskiej Nagrody Natura 2000 (24 czerwca 2019)GDOŚ: Sieć Natura 2000 nie hamuje rozwoju gmin (12 czerwca 2019)Zielona infrastruktura w polskich Karpatach – geoportal, aplikacja mobilna i baza wiedzy (10 czerwca 2019)Spór o projekty aneksów do planów urządzenia lasu dla trzech nadleśnictw w Puszczy Białowieskiej (28 maja 2019)Ponad 2,7 mln euro na ochronę gadów i płazów (08 maja 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony