Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Najszerszy wybór podestów i podnośników koszowych firmy ROTHLEHNER
Certyfikacja dla miast ISO 37120 – Smart City firmy Arcadis

Kompostowniki zagoszczą w miejskich parkach

a+a-    Powrót       31 lipca 2018       Zrównoważony rozwój   

Miejskie kompostowniki to najnowszy ekologiczny projekt stolicy. W ośmiu parkach w Warszawie pojawiły się specjalne miejsca, w których liście i skoszona trawa zamienią się w żyzną glebę. Edukacyjny projekt ma zachęcić mieszkańców do stosowania „zielonych” rozwiązań także w swoich domach.

Zaczynamy nowy program(1), który służy naturalnemu nawożeniu warszawskich parków. Dzięki wprowadzeniu kompostowników zachowujemy na miejscu to, co zostało ścięte podczas pielęgnacji terenów zieleni, na przykład chwasty z pielenia, trawę czy opadłe liście. Wszystko zamieniamy w żyzną ziemię. Projekt pozwoli nam ograniczyć ilość przywożonej ziemi do parku. Wspieramy naturalną przemianę materii organicznej pozyskanej z parku i pozostawiamy ją w lokalnym środowisku - mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Kompostowniki pojawią się w ośmiu parkach

Tego lata ogrodnicy z Zarządu Zieleni wyznaczyli miejsca, w których będzie tworzył się naturalny nawóz. Można je spotkać w parku Fosa i Stoki Cytadeli, Jazdów, na Polu Mokotowskim, a także w parku Praskim, Rydza-Śmigłego, Skaryszewskim, Traugutta i Żeromskiego. Kompostowniki dają stuprocentową pewność, że nowopowstała ziemia będzie dobrze wykorzystana i przyczyni się do wzrostu kolejnych roślin. W celu organicznego użyźniania zieleni miasto zmniejszyło także częstotliwość zbierania opadłych liści czy koszenia traw. Za stołeczne kompostowniki odpowiada firma zakontraktowana przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy. Specjaliści będą dbali o to, aby kompostowanie przebiegało zgodnie ze sztuką ogrodniczą. W następnych latach pojawi się kilka kolejnych tego typu skwerów.

Pilotażowy projekt ma przede wszystkim przypomnieć mieszkańcom o tym, że sami mogą założyć taki kompostownik, na przykład w swoim ogródku bądź na działce – tłumaczy Marek Piwowarski, dyrektor Zarządu Zieleni m.st. Warszawy. – Według badań od 25 procent do 50 procent odpadów domowych może być przekompostowanych.

Źródło: Urząd m.st. Warszawy

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Przypisy

1/ Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie internetowej Zarządu Zieleni:
http://zzw.waw.pl/

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Wszystko sprowadza się do selektywnej zbiórki (10 września 2019)Dobrze utrzymany kompostownik ma przyjemny zapach leśnej próchnicy (10 września 2019)Darmowe kompostowniki wkraczają do miast (10 września 2019)Biotworzywa. Nieśmiały trend czy konieczność, której nie uniknie przemysł? (10 września 2019)Wykorzystujemy potencjał bioodpadów w zbyt małym stopniu (09 września 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony