Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Badania stanu środowiska i remediacja terenów zanieczyszczonych firmy Arcadis
Analizy ryzyka dla ustanowienia stref ochronnych ujęć wód firmy Arcadis

Papiernie mogą stać się źródłem surowca dla rolnictwa

a+a-    Powrót       25 marca 2019       Odpady   

Opolska firma Envipro prowadzi badania nad użyźnianiem gleby przy pomocy surowców pozyskiwanych przy okazji produkcji papieru. Jak powiedział PAP prezes Envipro Wojciech Musiał, w skali miesiąca polskie papiernie mogą dostarczyć ponad 20 tys. ton surowca traktowanego dziś jako odpad.

Specjalną mieszankę ligniny i celuzozy już wykorzystuje się w budwnictwie

Zajmująca się problematyką wykorzystania różnego rodzaju odpadów w gospodarce opolska firma kilkanaście lat temu zainteresowała się możliwością wykorzystania ligniny i celulozy powstałej przy okazji produkcji papieru w budownictwie. Obecnie prowadzone są praktyczne badania nad wykorzystaniem specjalnie opracowanej mieszanki do wzbogacania gleby na szeroką skalę.

- Polski przemysł papierniczy produkuje olbrzymie ilości surowca, który przez wiele lat traktowany był jako odpad. Na początku wieku opracowaliśmy specjalną mieszankę ligniny i celuzozy, którą dodaje się do cegieł zamiast trocin. To dzięki niej, po wypaleniu zmniejsza się przenikliwość cieplna cegieł. Od 2003 roku jest to metoda szeroko stosowana w Polsce i państwach z nami sąsiadujących, dzięki której przerobiono już ponad milion ton materiału wytwarzanego w papierniach Polski, Niemiec i Słowacji. Obecnie, po kilku latach testów laboratoryjnych i próbach technologicznych, rozpoczęliśmy program badawczy nad wykorzystaniem specjalnej mieszanki włókien celulozowych i glinki do polepszania jakości gleby na szeroką skalę - powiedział Musiał.

Badania potwierdziły możliwość wykorzystania mieszanki w rolnictwie

Jak podaje firma, przeprowadzone w Instytucie Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach badania potwierdziły przypuszczenia specjalistów z firmy o możliwości wykorzystania mieszanki w rolnictwie.

- Znaczna część gruntów w Polsce przez intensywną uprawę została pozbawiona części organicznych, a nawożenie nawozami sztucznymi powoduje zakwaszenie gleby. Problemem jest także niedobór wody, bo nie za bardzo ma ją co zatrzymać, zwłaszcza na glebach słabych. Dodanie do gleby odpowiednio spreparowanych włókien celulozy i glinki odkwasza glebę, dostarcza materiału organicznego na próchnicę i zatrzymuje wodę. I co najważniejsze, do ziemi wraca to, co wcześniej z niej zabraliśmy w postaci drzew wykorzystanych do produkcji papieru - podkreśla Musiał.

Od trzech lat firma prowadzi już badania na polach w trzech województwach południowo-zachodniej Polski. Docelowo technologia ma być wykorzystana na przemysłową skalę.

- Polska jest znaczącym producentem papieru w Europie. Według naszych szacunków, do ponownego wykorzystania nadaje się ponad 20 tysięcy ton surowca miesięcznie, a biorąc pod uwagę rosnące zużycie papieru, o brak dostaw nie powinniśmy się martwić. Najważniejsze, że dzięki nauce i pomysłowości znajdujemy sposoby na lepsze wykorzystywanie zasobów przyrody - powiedział Musiał. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Bakterie wsparciem dla roślin w czasie suszy (17 czerwca 2019)Rolnictwo i leśnictwo mają do odegrania swoją rolę w realizacji klimatycznych celów z Paryża (16 maja 2019)ARiMR ułatwi przygotowanie planów, które ograniczą przesadne nawożenie azotem (02 maja 2019)Ciągnik elektryczny, który nie potrzebuje akumulatorów (09 stycznia 2019)Wsparcie finansowe dla rolników dostosowujących się do Programu azotanowego (09 stycznia 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony