Wydane w piątek przez Federalny Urząd Żeglugi Morskiej i Hydrografii (BSH) zezwolenie na natychmiastowe wznowienie budowy niemieckiego odcinka gazociągu Nord Stream 2 po dnie Bałtyku z Rosji do Niemiec zostało zawieszone wskutek zaskarżenia go przez dwie organizacje ekologiczne - podał w poniedziałek...
19 styczniaEnergia
Aktualności ⋅ strona 2
Każda firma może znaleźć swoją ścieżkę do GOZ, a im szybciej to zrobi, tym większą przewagę konkurencyjną może zyskać. Jak wypromować to, co już się udało osiągnąć? Jak przebić się z pomysłem?
18 styczniaOdpadyArtykuł promocyjny
Zła jakość powietrza w Warszawie, stołeczny ratusz zaleca pozostanie w domach. Jak jednak wynika z Informacji GIOŚ, wysokie stężenie pyłów zawieszonych PM10 widoczne jest dziś w całym kraju.
18 styczniaPowietrze i klimat
W ostatnich dekadach obserwuje się zamieranie drzewostanów świerkowych w wielu regionach Polski. Niewykluczone, że wraz ze świerkiem znikną niektóre gatunki owadów żerujących na tym drzewie. A tak przynajmniej było podczas zmian klimatu w czasie ostatniego zlodowacenia - wynika z nowych badań.
-...
18 styczniaPowietrze i klimat
Stężenie arsenu w Trującej (woj. dolnośląskie), jednym z dopływów Nysy Kłodzkiej, aż 100-krotnie przewyższa obecnie normy wody pitnej ustanowione przez WHO - ustalił zespół badaczy z Uniwersytetu Wrocławskiego. Ma to związek z obecnością na tych terenach dawnej kopalni złota.
O ustaleniach...
18 styczniaRyzyko
Paweł Rusiecki 14 stycznia br. został powołany przez Ministra Infrastruktury na stanowisko Zastępcy Prezesa Wód Polskich ds. Zarządzania Środowiskiem Wodnym. Wcześniej jako Zastępca Dyrektora Departamentu Zarządzania Środowiskiem Wodnym nadzorował m.in. proces taryfikacji cen wody i ścieków.
18 styczniaManagement
Ruszył sondaż Ministerstwa Infrastruktury nt. poprawy jakości i ograniczenia strat wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Wyniki pomogą m.in. w oszacowaniu potrzeb finansowych oraz oczekiwań branży wod-kan w zakresie zmian w przepisach.
15 styczniaWoda
Piotr Czopek, były dyrektor Departamentu Odnawialnych Źródeł Energii w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, od 2021 roku pracuje w Polskim Stowarzyszeniu Energetyki Wiatrowej.
15 styczniaManagement
Rok 2020 był jednym z dwóch najgorętszych w historii - wynika z danych opublikowanych w czwartek przez Światową Organizację Meteorologiczną (WMO). Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powiedział, że świat zmierza w kierunku "katastrofalnego wzrostu" upałów w tym stuleciu.
WMO skonsolidowała...
15 styczniaPowietrze i klimat
Europejczyk wymienia smartfon co 2-3 lata. Wydłużenie żywotności urządzeń o 1 rok mogłoby zmniejszyć wpływ całego rynku telefonów komórkowych na klimat o 25 proc. Jaka przyszłość czeka ten dynamiczny rynek? Trwają konsultacje.
14 styczniaZrównoważony rozwój
Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało dziś projekt „Polskiej Strategii Wodorowej do roku 2030 z perspektywą do 2040 r.”. Jakie działania wymienia się w dokumencie? O tym w artykule.
14 styczniaEnergia
Łódź, Kraków i Wrocław to trzy najbardziej zakorkowane miasta europejskie w kategorii miast poniżej 800 tys. mieszkańców według opublikowanego w środę corocznego raportu Traffic Index przygotowywanego przez firmę TomTom. Na 5. miejscu rankingu w tej kategorii miast (na 166 zbadanych) uplasował...
14 styczniaTransport
6,6 mln zł to kwota, którą w 2020 roku szesnaście Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wsparło szpitale w zakresie zapobiegania i zwalczania COVID-19. W tym roku wojewódzkie fundusze kontynuują wsparcie w walce z koronawirusem przeznaczając na ten cel kolejnych 6,7 mln...
14 styczniaOdpady
Posłowie Lewicy złożyli w środę w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków, którego celem jest eliminacja "kopciuchów" ze schronisk górskich.
14 styczniaBudownictwo
Po niemal roku od opublikowania projektu ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych, Senat jednogłośnie przyjął dokument. Projekt ustawy wejdzie w życie na przełomie stycznia i lutego.
13 styczniaEnergia
Przedstawiono rekomendacje Warszawskiego Panelu Klimatycznego, które – jak zapowiada prezydent Warszawy – zostaną wdrożone. Wśród propozycji znalazło się m.in. utworzenie rankingu energochłonności budynków.
13 styczniaEnergia
Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała zgodę na eliminację niektórych żubrów z zachodniej części Bieszczadów, które cierpią na telazjozę – groźną chorobę powodowaną przez pasożyty. Lasy Państwowe oraz naukowcy podkreślają, że odstrzał jest konieczny, by ratować tamtejszą...
13 styczniaRyzyko
"Ekogroszek", czyli węgiel o niskiej gramaturze, może wykorzystywać do ogrzewania ok. 30 proc. domów w Polsce - wynika z szacunków organizacji ClientEarth. Podkreśla ona, że nazywanie węgla produktem ekologicznym jest świadomym wprowadzaniem konsumentów w błąd.
Apel do producentów i instytucji...
13 styczniaPowietrze i klimat
One Planet Summit był pierwszym z wydarzeń dyplomacji klimatycznej w 2021 r. Uwaga skupiła się na ochronie bioróżnorodności, bowiem jej zanik przyczynia się do utraty bezpieczeństwa żywnościowego, podatności na pandemie oraz destabilizacji klimatu.
12 styczniaZrównoważony rozwój
Komisja Europejska zapowiedziała na 2021 r. przegląd narzędzi UE dotyczących zanieczyszczeń z dużych instalacji przemysłowych, zgodnie z zapowiedzią zawartą w Europejskim Zielonym Ładzie.
Wstępna ocena skutków dyrektywy w sprawie emisji przemysłowych przedstawia szereg opcji, które należy...
12 styczniaPowietrze i klimat