Robots
Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
25.11.2020 25 listopada 2020

Rząd pracuje nad nowelą Prawa ochrony środowiska dot. rejestru zanieczyszczeń

   Powrót       19 listopada 2020       Powietrze i klimat   

Resort klimatu i środowiska pracuje nad projektem noweli(1) Prawa ochrony środowiska, który zmieni przepisy dotyczące Krajowego Rejestru Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń, m.in. wprowadzi nowe sankcje administracyjne. Zmiany mają na celu przede wszystkim dostosowanie polskich przepisów do prawa unijnego.

W projekcie proponuje się wprowadzenie przepisów eliminujących rozbieżności pomiędzy przepisami krajowymi w obszarze sprawozdawczości w zakresie Krajowego Rejestru Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń a przepisami na poziomie UE.

Nowe sankcje administracyjne

Projekt noweli przewiduje także wprowadzenie nowych sankcji administracyjnych w stosunku do prowadzących instalacje, tj. kary administracyjnej w wys. 5 tys. zł za nieprzekazanie w wyznaczonym terminie danych niezbędnych do identyfikacji zakładu, na ternie którego instalacja jest prowadzona. Zakłada on również wprowadzenie kary administracyjnej w wysokości 200 zł za każdy dzień opóźnienia, nie więcej jednak niż za 365 dni (zamiast 50 tys. zł) za nieprzekazanie przez prowadzącego instalację w terminie danych o przekroczeniu wartości progowych dla uwolnień i transferów zanieczyszczeń oraz transferów odpadów.

Resort chce także zmniejszenia wysokości kary administracyjnej z kwoty 25 tys. zł na przedział kary w wysokości od 500 zł do 5 tys. zł za niezapewnienie przez prowadzącego instalację jakości przekazywanych danych pod względem ich kompletności, spójności bądź wiarygodności.

Czytaj też: Przestępczość środowiskowa nie jedno ma imię

Krajowy Rejestr Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń jest elementem Europejskiego Rejestru Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń, który stanowi zintegrowany rejestr uwalniania i transferu zanieczyszczeń na poziomie Wspólnoty (europejski PRTR) w postaci publicznie dostępnej elektronicznej bazy danych.

Rejestr prowadzony jest przez Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, który corocznie przekazuje Komisji Europejskiej sprawozdanie zawierające informacje o uwolnieniach i transferach. Rejestr ma dać społeczeństwu dostęp do informacji o stanie środowiska i ułatwienie udziału w podejmowaniu decyzji dotyczących środowiska. (PAP)

Przypisy

1/ Projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo ochrony środowiska:
https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12340402/katalog/12738465#12738465

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

WMO: Stężenie gazów cieplarnianych rekordowo wysokie mimo pandemii i lockdownów (25 listopada 2020)Widać poprawę jakości powietrza w Europie, ale Europejczycy nadal cierpią z powodu wdychanych zanieczyszczeń (24 listopada 2020)Przepis na sukces gospodarki odpadami w Gdyni? System przyjazny i wygodny dla użytkownika (23 listopada 2020)Podsumowanie Global e-Mobility Forum 2020 (20 listopada 2020)Program LIFE: ponad 280 mln euro na projekty w zakresie środowiska, przyrody i działań w dziedzinie klimatu (17 listopada 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony