

Rząd przyjął projekt noweli Prawa ochrony środowiska dotyczący m.in. kwestii ochrony powietrza - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Nowe przepisy m.in. określają limity wydatków w związku z wdrożeniem unijnych przepisów związanych np. z jakością powietrza.
Jak...
18 majaPowietrze i klimat
Komisja ds. Środowiska Parlamentu Europejskiego (ENVI) wzywa do szybszej implementacji mechanizmu CBAM. W tle apel zrzeszenia przedsiębiorców AEGIS o łagodniejsze podejście m.in. do eksportu europejskich produktów, który opiewa na 135 mld euro/rok.
18 majaPowietrze i klimat
Zarząd województwa łódzkiego planuje zmienić obowiązującą uchwałę antysmogową, zatrzymując wysiłki mieszkańców i władz lokalnych w walce z zanieczyszczeniem powietrza. Plany władz województwa stoją w sprzeczności z obowiązującym prawem oraz zagrażają otrzymaniu przez Polskę trzech...
17 majaPowietrze i klimat
PAS przeanalizował dane dotyczące kontroli palenisk w 167 gminach, gdzie do końca br. nadal obowiązuje możliwość korzystania z tzw. kopciuchów. Wskazano, że system kontroli palenisk nie istnieje w 76% gmin ze względu na brak straży gminnej.
13 majaPowietrze i klimat
W osadach pod lodowcem Antarktydy naukowcy znaleźli potężny system cyrkulującej wody głęboki nawet na 2 km. Może mieć on znaczenie dla ruchu mas lodowych w stronę morza i uwalniania CO2, a przez to dla klimatu.
Według wielu specjalistów poznanie systemu ciekłej wody w lodowcach to klucz...
09 majaWoda
Republika Vanuatu zapowiedziała starania o uzyskanie opinii doradczej ze strony ICJ w kontekście wpływu zmian klimatycznych na prawa człowieka. Los inicjatywy zależy od wyników głosowania wrześniowego Zgromadzenia Ogólnego ONZ.
05 majaPowietrze i klimat
Poszczególne ekosystemy charakteryzują się zróżnicowanym wskaźnikiem magazynowania i sekwestracji CO2. EEA wskazuje, że optymalizacja potencjału ekosystemów w tym zakresie powinna iść w parze z ochroną różnorodności biologicznej.
04 majaPowietrze i klimat
Degradacja środowiska przy wzroście temperatury i nasilających się suszach może doprowadzić nawet do 20-procentowego spadku plonów kukurydzy w UE. Alarmujących danych jest o wiele więcej.
02 majaPowietrze i klimat
Na portalu Rządowego Centrum Legislacji (RCL) został opublikowany projekt rozporządzenia zmieniający rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z 11 grudnia 2020 r. ws. dokonywania oceny poziomów substancji w powietrzu – zgodnie z proponowaną aktualizacją ma być ono dostosowane do wprowadzanych...
02 majaPowietrze i klimat
Komisja Europejska (KE) opublikowała proponowane teksty nowelizacji dwóch dokumentów(patrz przypisy dolne): Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1005/2009 dotyczącego substancji zubożających warstwę ozonową (tzw. SZWO) oraz Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 517/2015...
29 kwietniaPowietrze i klimat
Prognozuje się, że coroczne inwestycje w zielone technologie nowej generacji rzędu 1,5-2 bln dolarów mogłyby przyczynić się do światowej redukcji gazów cieplarnianych o 40% do 2050 r.
29 kwietniaPowietrze i klimat
Kraków, Łódź, Rzeszów, Wrocław oraz Warszawa znalazły się na liście 100 europejskich ośrodków miejskich, które uczestniczyć będą w unijnej misji na rzecz Neutralnych Klimatycznie i Inteligentnych Miast do 2030 r.
29 kwietniaPowietrze i klimat
Od 1 października 2023 r. warszawiacy nie będą mogli spalać węgla w przydomowych kotłach. Od 2028 r. przepisy mają zostać rozszerzone także na sąsiednie powiaty – przewidują przepisy znowelizowanej uchwały antysmogowej województwa mazowieckiego.
28 kwietniaPowietrze i klimat
Podczas posiedzenia w Sopocie Zarząd Związku Miast Polskich (ZMP) zdecydował o powołaniu nowej, 21. tematycznej komisji ZMP - Komisji Klimatu. Zapraszamy przedstawicieli miast chętnych do pracy w tej komisji. Opiekunem Komisji z ramienia Zarządu Związku będzie prezydent Krakowa, wiceprezes ZMP...
25 kwietniaPowietrze i klimat
Ponad 100 przedstawicieli świata nauki apeluje do polityków, przedsiębiorców i obywateli o to, by wsłuchać się w głos nauki. Czego dokładnie oczekują naukowcy? Jak do kwestii tych podchodzą rodzime przedsiębiorstwa i zwykli Polacy? O tym w artykule.
22 kwietniaPowietrze i klimat
Zmienione rozporządzenie UE ws. raportowania i monitorowania w zakresie emisji gazów cieplarnianych przewiduje m.in. możliwość wykazywania kryteriów zrównoważonego rozwoju do 2023 r. W związku z tym MKiŚ zapowiada prace nad zmianą prawa krajowego.
21 kwietniaPowietrze i klimat
W 2020 r. nawet 96% mieszkańców europejskich miast narażonych było na szkodliwe dla zdrowia stężenia zanieczyszczeń powietrza, w tym głównie pyłów zawieszonych. Przekroczenia dopuszczalnych norm widoczne są wciąż w Polsce.
20 kwietniaPowietrze i klimat
Władze stołecznego Targówka od dwóch lat nie mogą znaleźć nowej lokalizacji dla stacji monitoringu jakości powietrza. GIOŚ rozważa przeniesienie stacji do innej dzielnicy.
Stacja monitoringu jakości powietrza znajdująca się na terenie Szpitala Bródnowskiego przy ul. Kondratowicza musi...
14 kwietniaPowietrze i klimat