Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Maszyna kompostująca Oklin GG02 firmy Interseroh Polska

Rolnictwo i leśnictwo mają do odegrania swoją rolę w realizacji klimatycznych celów z Paryża

a+a-    Powrót       16 maja 2019       Powietrze i klimat   

Na posiedzeniu jawnym Rada ds. Rolnictwa i Rybołówstwa przeprowadziła – na podstawie dokumentu prezydencji – wymianę poglądów o nowym modelu realizacji w ramach pakietu reform Wspólnej Polityki Rolnej na okres po roku 2020. Wystąpienia ministrów dotyczyły przede wszystkim sprawozdań o celach pośrednich i przeglądzie realizacji celów oraz możliwości wprowadzenia kwot jednostkowych do celów interwencji niebędących płatnościami obszarowymi ani płatnościami z tytułu zwierząt.

- Nowy model realizacji to trzon reformy WPR i jej najbardziej innowacyjny element. Dzięki tej zmianie paradygmatu państwa członkowskie będą miały większy wpływ na planowanie polityki krajowej, lecz także większą odpowiedzialność. Postępy w dyskusji na ten temat pomogą nam określić stanowisko Rady wobec całego pakietu reform – mówił Petre Daea, rumuński minister rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich, a zarazem przewodniczący Rady.

Czysta planeta dla wszystkich

Rada wysłuchała informacji o rolnych aspektach komunikatu Komisji Europejskiej „Czysta planeta dla wszystkich: europejska długoterminowa wizja strategiczna dobrze prosperującej, nowoczesnej, konkurencyjnej i neutralnej dla klimatu gospodarki". Następnie przeprowadziła na ten temat dyskusję. Ministrowie skupili się zwłaszcza na priorytetowych działaniach, które należy podjąć na szczeblu unijnym i krajowym w dziedzinie rolnictwa i leśnictwa, aby przyczynić się do realizacji celów Porozumienia paryskiego do 2050 r.

- W zeszłym tygodniu w Sybinie przywódcy ponownie podkreślili, że wspólne przeciwdziałanie zmianie klimatu to paląca kwestia. Chociaż nadrzędnym celem rolnictwa jest zapewnienie w Europie bezpieczeństwa żywnościowego, rolnictwo i leśnictwo mogą mieć udział w realizacji ambitnych unijnych celów środowiskowych. Dziś [przyp. red.- 14.05.2019r.] rozmawialiśmy o tym, jak przygotować rolników na to wyzwanie – mówił Petre Daea.

Źródło: Sekretariat Generalny Rady

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

ARiMR: nawet 500 tys. zł na inwestycje w gospodarstwach na obszarach Natura 2000 (20 listopada 2019)Poferment z biogazowni – odpad, produkt uboczny i nawóz naturalny (23 października 2019)200 mln zł na innowacyjne nawozy. Nabór wniosków od 14 listopada (15 października 2019)Jakiej żywności marnujemy najwięcej? (08 sierpnia 2019)Naukowcy apelują do UE o dopuszczenie edycji genomów w rolnictwie (25 lipca 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony