Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista ds. polityk i działań Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy
2-dniowe szkolenie: Prawo ochrony środowiska i ustawy powiązane firmy Centrum Organizacji Szkoleń i Konferencji SEMPER

Rolnictwo i leśnictwo mają do odegrania swoją rolę w realizacji klimatycznych celów z Paryża

a+a-    Powrót       16 maja 2019       Powietrze i klimat   

Na posiedzeniu jawnym Rada ds. Rolnictwa i Rybołówstwa przeprowadziła – na podstawie dokumentu prezydencji – wymianę poglądów o nowym modelu realizacji w ramach pakietu reform Wspólnej Polityki Rolnej na okres po roku 2020. Wystąpienia ministrów dotyczyły przede wszystkim sprawozdań o celach pośrednich i przeglądzie realizacji celów oraz możliwości wprowadzenia kwot jednostkowych do celów interwencji niebędących płatnościami obszarowymi ani płatnościami z tytułu zwierząt.

- Nowy model realizacji to trzon reformy WPR i jej najbardziej innowacyjny element. Dzięki tej zmianie paradygmatu państwa członkowskie będą miały większy wpływ na planowanie polityki krajowej, lecz także większą odpowiedzialność. Postępy w dyskusji na ten temat pomogą nam określić stanowisko Rady wobec całego pakietu reform – mówił Petre Daea, rumuński minister rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich, a zarazem przewodniczący Rady.

Czysta planeta dla wszystkich

Rada wysłuchała informacji o rolnych aspektach komunikatu Komisji Europejskiej „Czysta planeta dla wszystkich: europejska długoterminowa wizja strategiczna dobrze prosperującej, nowoczesnej, konkurencyjnej i neutralnej dla klimatu gospodarki". Następnie przeprowadziła na ten temat dyskusję. Ministrowie skupili się zwłaszcza na priorytetowych działaniach, które należy podjąć na szczeblu unijnym i krajowym w dziedzinie rolnictwa i leśnictwa, aby przyczynić się do realizacji celów Porozumienia paryskiego do 2050 r.

- W zeszłym tygodniu w Sybinie przywódcy ponownie podkreślili, że wspólne przeciwdziałanie zmianie klimatu to paląca kwestia. Chociaż nadrzędnym celem rolnictwa jest zapewnienie w Europie bezpieczeństwa żywnościowego, rolnictwo i leśnictwo mogą mieć udział w realizacji ambitnych unijnych celów środowiskowych. Dziś [przyp. red.- 14.05.2019r.] rozmawialiśmy o tym, jak przygotować rolników na to wyzwanie – mówił Petre Daea.

Źródło: Sekretariat Generalny Rady

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Odzysk wody ze ścieków komunalnych w celach rolniczych (28 czerwca 2019)Bakterie wsparciem dla roślin w czasie suszy (17 czerwca 2019)ARiMR ułatwi przygotowanie planów, które ograniczą przesadne nawożenie azotem (02 maja 2019)Papiernie mogą stać się źródłem surowca dla rolnictwa (25 marca 2019)Ciągnik elektryczny, który nie potrzebuje akumulatorów (09 stycznia 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony