Kolejne propozycje (I(1),II(2),III(3)) nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach ukazują, jak trudno włodarzom znaleźć rozwiązania licznych problemów w gospodarce odpadami. Rozdzielność przetargów, rezygnacja z rozliczania ryczałtowego, zmiany w uzależnieniu opłat od jakości zbiórki... To tylko przykłady zmian, które, wprowadzone, będą silnie oddziaływać na gminy. Bo właściwe zagospodarowanie odpadów jest właśnie ich ustawowym obowiązkiem. Mimo odpowiedzialności, także w planowaniu finansowania, nad zlecanymi usługami mają nikłą kontrolę.
Narzędzia do naprawy systemu już istnieją
Poszukiwania sposobu na zapewnienie transparentności w gospodarce odpadami podjęli się uczestnicy Warsaw Disruption Days, zorganizowanych przez firmę SUEZ Polska jesienią ub. roku. Celem było spojrzenie ponad horyzont obecnie dostępnych rozwiązań. Wnioski? Powstają już „siedmiomilowe buty”, które pozwoliłyby na odważny krok w przyszłość. Nie omijanie obecnych problemów, ale przejście ponad nimi i spojrzenie z innej perspektywy. Mowa o technologii blockchain, która może dostarczyć precyzyjnych informacji na temat ilości odpadów, ich lokalizacji, a w przyszłości - także jakości zbiórki selektywnej. Od momentu odbioru odpadów, przez transport, po sposób zagospodarowania - niezależnie od rzetelności wykonujących poszczególne usługi podmiotów. Zdaniem Edyty Konik, dyrektor ds. komunikacji, marketingu i PR w SUEZ Polska, blockchain jest też jedyną możliwością, by każdemu uczestnikowi rynku dać szansę na zrozumienie, gdzie nasze odpady trafiają. - Wierzę, że blockchain gwarantuje nam transparentność przepływu odpadów – podkreśla.
Jakie szanse stworzy blockchain w odpadach?
Technologia daje pewność, że żadna informacja nie została zmodyfikowana ani usunięta. – Blockchain naturalnie jest oparty o transakcje. Każda transakcja, która zachodzi, jest ewidencjonowana, jest niezaprzeczalna, niemodyfikowalna, oraz układana w pewien ciąg logiczny, który jest zabezpieczony i szyfrowany - mówi Michał Nowik, SUEZ ICEE Chief Information Officer. - Eliminujemy całkowicie czynnik ludzki i subiektywną opinię o tym, czy usługa została zrealizowana, czy nie – dodaje.
Wszyscy uczestnicy rynku mogliby mieć dostęp do kompletnej informacji dotyczącej postępowania z odpadami, w czasie rzeczywistym. Z perspektywy samorządu łatwiej byłoby skalować potrzeby i planować budżet na gospodarkę odpadami. Patrząc z poziomu krajowego, nie byłoby miejsca na tak zatrważające praktyki, jakie miały miejsce np. w Zabrzu, Częstochowie czy Żorach. Narzędzie mogłoby znaleźć też zastosowanie w rozszerzanej Bazie Danych o Odpadach czy przy indentyfikowaniu źródeł uciążliwości zapachowej.
Czym dokładnie jest technologia blockchain? Jak można ją wykorzystać w gospodarce odpadami? Na ile digitalizacja już wkroczyła w obszar gospodarowania odpadami na poziomie gmin?
Więcej w reportażu wideo.

Redaktor naczelna, sozolog

Przypisy
1/ W ciągu ostatnich 9 miesięcy pojawiły się już trzy propozycje nowelizacji. Odnośniki do kolejnych wersji poniżej:https://www.teraz-srodowisko.pl/aktualnosci/odpady-zmieszane-beda-cztery-razy-drozsze-niz-segregowane-5315.html2/
https://www.teraz-srodowisko.pl/aktualnosci/projekt-ustawy-o-utrzymaniu-czystosci-i-porzadku-w-gminach-wraca-na-rzadowa-agende-6130.html3/
https://www.teraz-srodowisko.pl/aktualnosci/MS-chce-skonczyc-z-monopolem-RIPOK-6643.html