18 marca to Światowy Dzień Recyklingu. Jak wynika z raportu Głównego Urzędu Statystycznego „Gospodarka materiałowa w 2021 r.(1)”, wydanego kilka miesięcy temu, recykling zyskuje na znaczeniu. - Poprzez coraz lepszy system sortowania odpadów i konsekwentną politykę promującą ich wykorzystywanie, obserwuje się wyraźne tendencje wzrostu odzysku materiałów. Do wykorzystania odpadów – odzysku surowców wtórnych (zarówno z procesów produkcyjnych, jak też pochodzących ze skupu) przywiązuje się coraz większe znaczenie ze względów ekologicznych i ekonomicznych – czytamy.
Jak kształtuje się udział odpadów niemetalicznych i metalicznych w przychodzie(2) jednostek produkcyjnych i handlowych? Raport podaje, że w 2021 r. odpady metaliczne stanowiły tu 61,9%, a pozostałe 38,1% przypadło na odpady niemetaliczne. W strukturze przychodu dominował skup (70,8% dla odpadów metalicznych i 56% dla odpadów niemetalicznych), dalej przychód z własnej działalności (odpowiednio 24,3% i 39,1%), a na końcu import (odpowiednio 5% i 4,9%).
Inicjator Światowego Dnia Recyklingu – Global Recycling Foundation – nie zaznacza w tym roku wyraźnie hasła wiodącego. Za to ubiegłoroczne hasło #RecyclingHeroes przerodziło się w konkurs w mediach społecznościowych. Abstrahując jednak od rozgłosu, dzień ten warto „święcić”, a o istocie recyklingu pamiętać, stąd poniżej, przedstawiamy propozycję artykułów Teraz Środowisko z przydatnymi danymi.
Artykuły z recyklingu, równocześnie wcale nie tracące na wartości! Najnowszy dotyczy strategii surowcowej Unii Europejskiej, gdzie proponuje się m.in. skrócenie czasu wydawania pozwoleń na przetwarzanie i recykling do maksymalnie 12 miesięcy.
Zapraszamy do lektury!
Redakcja Teraz Środowisko





dr inż. Anna Kozera-SzałkowskaRecykling chemiczny nieodzownym elementem w pełni cyrkularnej gospodarki - 31 stycznia 2023Producenci tworzyw sztucznych od lat wzywają do zaniechania składowania odpadów tworzyw sztucznych i odzyskiwania ich wartości we wszystkich dostępnych procesach recyklingu i odzysku. Także recyklingu chemicznego, o czym w rozmowie z dr. inż. Anną Kozerą-Szałkowską z Fundacji PlasticsEurope Polska.



Maciej Jasiewicz i Przemysław ZaprzalskiRecykling opon w Polsce – hamulcowe regulacje versus determinacja branży - 22 lutego 2023Poziomy odzysku i recyklingu opon w Polsce należą do najniższych w Europie. O paradoksach prawnych i nowoczesnych technologiach recyklingu, które wnoszą nową jakość, rozmawiamy z Maciejem Jasiewiczem i Przemysławem Zaprzalskim z Grupy Recykl.




Konrad NowakowskiBiotworzywa. Nieśmiały trend czy konieczność, której nie uniknie przemysł? - 10 września 2019Opakowanie ma znaczenie. To marketingowe credo zyskuje środowiskowy kontekst. Pojawiają się nowe wyzwania: opakowanie biodegradowalne, ale czy kompostowalne? Coraz więcej w rękach świadomych konsumentów oraz determinacji nauki i przemysłu, o czym w rozmowie z Konradem Nowakowskim z COBRO.

Redaktor naczelna, sozolog

Przypisy
1/https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/przemysl-budownictwo-srodki-trwale/przemysl/gospodarka-materialowa-w-2021-roku,6,17.html2/ Przychód w raporcie definiowany jest w ramach bilansu materiałowego, charakteryzującego gospodarowanie wybranymi przez GUS materiałami. W raporcie mowa zatem nie o funduszach, a ilości i źródłach pochodzenia materiałów, a także głównych kierunkach ich wykorzystania (zagospodarowania).