Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Referendarz w Wydziale Koordynacji Promocji Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Polski Rolnik Roku doceniony m.in. za ograniczanie pestycydów, małą retencję i miedze śródpolne

a+a-    Powrót       24 września 2018       Zrównoważony rozwój   

Po raz kolejny Ministerstwo Środowiska uczestniczyło w pracach jury konkursu na Rolnika Roku regionu Morza Bałtyckiego(1). Konkurs wspiera prośrodowiskowe działania i postawy wśród rolników.

Jury konkursu, złożone z przedstawicieli Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Centrum Doradztwa Rolniczego w Radomiu, Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz przedstawicieli Fundacji WWF Polska, brało przede wszystkim pod uwagę zrównoważone podejście w prowadzeniu gospodarstwa, które przyczynia się do ochrony wód przed zanieczyszczeniem związkami azotu i fosforu.

W tym roku zwyciężył Krzysztof Kowalski z województwa mazowieckiego. W jego gospodarstwie prowadzona jest produkcja zarówno roślinna, jak i zwierzęca. Tucz świń rasy objętej Programem Ochrony Zasobów Genetycznych, oparty jest na paszach własnych. Gospodarstwo ogranicza użycie pestycydów i negatywny wpływ na środowisko oraz racjonalnie korzysta z zasobów przyrody. Występują w nim liczne strefy buforowe, miedze śródpolne, zadrzewienia, zakrzaczenia, remizy, oczka wodne (mała retencja wody), podmokłe łąki i stawy, ogród warzywno-ziołowy, sad przydomowy ze starymi odmianami drzew owocowych i las mieszany, w którym oprócz sosny zwyczajnej rosną gatunki liściaste: olcha, dąb, osika, brzoza.

Zwycięzca edycji krajowej konkursu otrzymał nagrodę w wysokości 1000 euro i będzie mógł walczyć o 10 tys. euro w edycji międzynarodowej.

Więcej informacji na stronie www.wwf.pl/rolnikroku.

Źródło: MŚ

Przypisy

1/ 99,7 proc. powierzchni Polski należy do zlewni morza Bałtyckiego. Bez względu na odległość, jaka dzieli gospodarstwo rolne od brzegu morza, nadmiar substancji organicznych używanych w nawozach i środkach ochrony roślin finalnie dostaje się do naszego morza i jest przyczyną jego zanieczyszczenia.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Ciągnik elektryczny, który nie potrzebuje akumulatorów (09 stycznia 2019)Wsparcie finansowe dla rolników dostosowujących się do Programu azotanowego (09 stycznia 2019)Polak zwycięzcą międzynarodowego konkursu na Rolnika Roku regionu Morza Bałtyckiego (24 października 2018)Powstanie Fundusz Innowacji i Rozwoju polskiego rolnictwa (19 października 2018)Polska wieś na trzech nogach (13 września 2018)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony