Komisja Europejska wezwała Polskę do wdrożenia zapisów zaktualizowanej dyrektywy 2020/2184 ws. jakości wody pitnej. Ministerstwo Infrastruktury wyjaśnia powody opóźnień, z kolei ekspert ocenia, że wdrożenie regulacji może być trudne.
14 kwietniaWoda

Komisja Europejska wezwała Polskę do wdrożenia zapisów zaktualizowanej dyrektywy 2020/2184 ws. jakości wody pitnej. Ministerstwo Infrastruktury wyjaśnia powody opóźnień, z kolei ekspert ocenia, że wdrożenie regulacji może być trudne.
14 kwietniaWoda
Zmiany klimatu następują dosłownie na naszych oczach, co martwi i rodzi różne pytania, które potrzebują mądrych, a jednocześnie szybkich odpowiedzi. Jedne z ważniejszych odnoszą się do kwestii gospodarki wodnej. Temu tematowi właśnie poświęcimy poniższy artykuł, zachęcając do zapoznania...
13 kwietniaWodaArtykuł promocyjny
89,2% stacji zlewnych nie spełnia wymogów rozporządzenia ws. warunków wprowadzania nieczystości ciekłych do stacji zlewnych. Wśród nieprawidłowości wskazuje się m.in. brak odpowiedniego wyposażenia stacji.
12 kwietniaWoda
Związek Miast Polskich domaga się odebrania PGW Wody Polskie uprawnień regulatora w zakresie taryf za wodę i ścieki lub wprowadzenia mechanizmu korekty taryf w sytuacjach nadzwyczajnych.
06 kwietniaWoda
W środę, w Cigacicach (Lubuskie) przedstawiciele samorządów pięciu nadodrzańskich województw podpisali memorandum w sprawie dalszych wspólnych działań na rzecz ochrony i odbudowy ekosystemu Odry. Zakłada ono finansowanie dużego projektu badawczego, który zostanie zrealizowany przez uczelnie...
06 kwietniaWoda
Ustalenia kontroli inspekcji ochrony środowiska nie dały podstaw do twierdzenia, że działalność konkretnego podmiotu była przyczyną śnięcia ryb w Odrze – przekazuje Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ).
06 kwietniaRyzyko środowiskowe
Wody Polskie przeprowadziły weryfikację formalno-prawną 26 864 wylotów uchodzących do rzek, jezior i zbiorników wodnych w całej Polsce. Większość ze skontrolowanych wylotów jest jednak legalna i posiada aktualne pozwolenia wodnoprawne. Pracownicy Wód Polskich prowadzą szereg postępowań...
28 marcaWoda
Pierwsza od blisko 50 lat konferencja ONZ nt. wody przyniosła wiele zobowiązań i deklaracji W trakcie wydarzenia ustanowiono ponadto powołanie Specjalnego Wysłannika ONZ ds. Wody.
27 marcaWoda
W Światowy Dzień Wody 22 marca 2023 r. we Wrocławiu grono ekspertów i ekspertek związanych z gospodarką wodną spotkało się przy III Wodnym Okrągłym Stole, by rozmawiać o zarządzaniu wodą w sytuacjach kryzysowych w kontekście katastrofy na Odrze z 2022 r. Wydarzeniu w Kinie Nowe Horyzonty...
27 marcaWodaArtykuł promocyjny
23 marca 2023 r. weszły w życie rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie Planów gospodarowania wodami na 7 obszarach dorzeczy: Dniestru, Dunaju, Banówki, Łaby, Niemna, Pregoły oraz Świeżej. Dla pozostałych dwóch obszarów dorzeczy rozporządzenia weszły w życie w lutym 2023 r. (17...
24 marcaWoda
21 marca br. w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej opublikowano obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 27 stycznia 2023 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U. 2023 poz. 537).
Ustawa...
22 marcaWoda
40-50% powinno wynosić parowanie wód opadowych, 10-20% wsiąkanie, a dopiero reszta – spływ do odbiornika. Jak osiągnąć taką równowagę? Przykłady i porady dotyczące planowania inwestycji w retencję przedstawia WWF Polska z Fundacją Hektary dla Natury.
22 marcaWoda
Powołanie Inspekcji Wodnej, zmiany w systemie opłat za usługi wodne i przegląd pozwoleń zintegrowanych – zakłada specustawa ws. rewitalizacji Odry. Projekt ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów w II kwartale br.
16 marcaRyzyko środowiskowe
Prowadzona obecnie na Odrze inwestycja, która ma na celu poprawę bezpieczeństwa przeciwpowodziowego nie może zostać zatrzymana i nie zostanie zatrzymana - przekazał PAP wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
- Inwestycja prowadzona obecnie na Odrze nie może zostać zatrzymana i nie zostanie...
16 marcaWoda
Analiza danych z 1353 zlewni wykazała, że widoczne są zmiany w występowaniu powodzi rzecznych w Europie. Anomalie w tym zakresie mogą powodować błędy w szacowaniu ryzyka powodziowego.
14 marcaRyzyko środowiskowe
Przedsiębiorstwa wod-kan złożyły dotąd 850 wniosków o skrócenie obowiązujących taryf za wodę i ścieki. Samorządowcy negatywnie oceniają sposób oceny wniosków i domagają się pozbawienia Wód Polskich funkcji regulatora taryf.
07 marcaWoda
Do 17 marca trwają konsultacje publiczne projektu sprawozdania z wykonania Krajowego programu oczyszczania ścieków komunalnych w latach 2020 i 2021. W opinii branży wod-kan najwięcej pozostało do zrobienia w mniejszych aglomeracjach.
06 marcaWoda
Według najnowszego raportu organizacji Greenpeace, działalność spółek górniczych mogła być pierwotną przyczyną zniszczenia ekosystemu Odry. Podobny scenariusz może powtórzyć się na Wiśle.
03 marcaRyzyko środowiskowe
Rozwiązania wokół gospodarowania wodą w smart city mogą dotyczyć retencji wód opadowych czy ograniczania zanieczyszczeń i strat na sieci wodociągowej. W ostatnich latach polskie spółki wod-kan inwestowały w inteligentne technologie. Z jakim efektem?
28 lutegoWoda
KE opublikowała raport dotyczący zeszłorocznej katastrofy na Odrze. W dokumencie stwierdzono, że wpływ na namnażanie złotej algi miały „prawdopodobnie, przynajmniej częściowo, zrzuty ścieków przemysłowych o wysokiej zawartości soli”.
22 lutegoRyzyko środowiskowe