Niebawem zmienią się zasady sporządzania świadectw energetycznych, ponieważ 9 marca br. wchodzi w życie ustawa z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków.
23 lutego 2015Energia

Niebawem zmienią się zasady sporządzania świadectw energetycznych, ponieważ 9 marca br. wchodzi w życie ustawa z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków.
23 lutego 2015Energia
Minimum 120 tys. zł rocznie zaoszczędzi na kosztach energii miasto Kolno (Podlaskie) dzięki instalacji na wszystkich budynkach użyteczności publicznej paneli fotowoltaicznych. Wiosną gmina zamontuje takie panele na szkołach, urzędzie gminy, basenie i salach sportowych.
Miasto dostało...
23 lutego 2015Energia
Ekolodzy pozytywnie przyjęli zapis w ustawie o OZE dot. cen gwarantowanych dla mikroproducentów energii. Polski Komitet Energii Elektrycznej zwrócił z kolei uwagę, że przyjęte przez Sejm zapisy o tym wsparciu są nieracjonalne ekonomicznie.
23 lutego 2015Energia
Obserwujemy silny zaczątek rozwoju rozproszonej energetyki odnawialnej w Polsce, która w końcu zostanie doceniona przez Ministerstwo Gospodarki – mówi na temat pozostawienia zapisu prosumenckiego w ustawie o OZE Paweł Lachman, prezes PORT PC.
20 lutego 2015EnergiaOpinia eksperta
Sejm, wbrew rządowi, odrzucił kontrowersyjne poprawki Senatu do ustawy o odnawialnych źródłach energii dot. mikroproducentów energii. Zakładały one zastąpienie taryf gwarantowanych prawem do odsprzedaży nadwyżek energii za 210 proc. hurtowej ceny.
20 lutego 2015Energia
PO jest za proponowanym przez Senat zastąpieniem w ustawie o OZE taryf gwarantowanych prawem do odsprzedaży nadwyżek energii za 210 proc. hurtowej ceny. PSL, TR i SLD postulują poparcie taryf gwarantowanych.
W piątek Sejm ma głosować nad poprawkami Senatu do ustawy o odnawialnych źródłach...
20 lutego 2015Energia
Sejm uchwalił w piątek ustawę wdrażającą Program Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na lata 2014-2020. Program będzie wspierał inwestycje w energię odnawialną i oszczędzanie energii, przewiduje też dopłaty do działań rolno-klimatyczno-środowiskowych.
20 lutego 2015Energia
Małe elektrownie wodne są uznawane bezpieczniejsze dla środowiska niż duże. Niemniej każda taka inwestycja ingeruje w ekosystem i zapewne dlatego przedsiębiorcy staną wkrótce przed bardziej rygorystycznymi niż dotąd wymogami korzystania z wód.
20 lutego 2015Energia
Energia wiatrowa, słoneczna i ta pochodząca z biomasy, jak też inne OZE, których udział na Starym Kontynencie wciąż rośnie, były w ostatnich latach ważnym czynnikiem redukcji gazu cieplarnianego w Europie – pokazuje najnowszy raport Europejskiej Agencji Środowiska.
Gdyby od 2005 r. udział...
19 lutego 2015Energia
Sejmowa podkomisja rozpoczyna dziś prace nad zmianami w projekcie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz ustawy Prawo budowlane. Zdaniem Rady OZE przy Konfederacji Lewiatan zmiany te idą w dobrym kierunku, choć niektóre zapisy budzą kontrowersje.
Wszystkie większe instalacje...
18 lutego 2015Energia
Brytyjski Departament ds. Energii i Zmian Klimatu wydał pozwolenie na budowę morskiej farmy wiatrowej Dogger Bank Creyke Beck. Farma o mocy 2,4 GW będzie największym tego typu projektem na świecie.
Inwestorem w projekcie Dogger Bank Creyke Beck jest konsorcjum Forewind, w którego skład wchodzą...
18 lutego 2015Energia
O tym, że sektor wodno-ściekowy wymaga konsolidacji oraz że w Polsce mamy deficyt termicznego unieszkodliwiania odpadów komunalnych mówi w wywiadzie Bartosz Lewicki, rzecznik prasowy ENERIS Ochrona Środowiska.
18 lutego 2015EnergiaWywiad
ZAPOWIEDŹ. W dniach 5 i 6 marca br. odbędą się w Kielcach XIII Targi Odnawialnych Źródeł Energii ENEX - Nowa Energia oraz Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH.
18 lutego 2015Energia
"Financial Times" informuje, że znaleźli się brytyjscy inwestorzy instytucjonalni wyrażający chęć sfinansowania na Swansea Bay w Południowej Walii falochronu. Ma on mieć długość 6 mil i być wyposażony w śluzy i 16 turbin wytwarzających energię elektryczną.
W zatoce Swansea Bay występują...
18 lutego 2015Energia
W Zakładzie Utylizacji Odpadów w Elblągu (woj. warmińsko-mazurskie) firma Metal Expert testuje technologię pirolizy, czyli wytwarzania z odpadów surowców energetycznych - węgla, gazu i oleju.
Metoda polega na termicznym przetwarzaniu odpadów bez dostępu tlenu, dzięki czemu przy zastosowaniu...
13 lutego 2015Energia
Tauron rozpoczyna kolejny etap wdrażania projektu Smart Home (inteligentny dom). Smart Home to system zintegrowanych urządzeń, który pozwala w sposób efektywny zdalnie zarządzać pracą sprzętów elektrycznych oraz kontrolować bezpieczeństwo w domu.
W ramach projektu klienci indywidualni Taurona...
12 lutego 2015Energia
Nowym sekretarzem generalnym Europejskiego Stowarzyszenia Biogazu została Agata Prządka. Wcześniej przez sześć lat, czyli od momentu założenia stowarzyszenia w 2009 r., stanowisko to dzierżył Sebastian Stolpp.
11 lutego 2015Energia
Polacy uważają odnawialne źródła energii za najbardziej perspektywiczne, najtańsze i bezpieczne - wynika z badania CBOS. W "zieloną energię" wierzą w większości kobiety, młodzi i lepiej zarabiający.
10 lutego 2015Energia
RWE zwiększy moc zainstalowaną w farmach wiatrowych w Polsce do 242 MW do końca 2015 r. Stanie się to dzięki inwestycjom w Nowym Stawie (woj. pomorskie) i Opalenicy (woj. wielkopolskie) na łącznie ok. 45 MW.
Inwestycje będą polegały na rozbudowie parku wiatrowego Nowy Staw oraz na instalacji...
10 lutego 2015Energia
Inwestycje w mikroinstalacje OZE będą zupełnie nieopłacalne - komentuje uchylenie w sobotę przez Senat poprawki prosumenckiej Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej.09 lutego 2015EnergiaOpinia eksperta